Třicet korun tak nebude muset platit mládež do osmnácti let a senioři starší sedmdesáti let. Za všechny pak kraj zaplatí ambulantní poplatky ve svých zdravotnických zařízeních. Zůstává ovšem devadesátikorunová sazba za ošetření na pohotovosti a třicetikorunová v lékárně.

Zrušení poplatků lidé ve většině případů vítají. „Je to dobře, hlavně kvůli dětem. Dokud si nevydělávají, tak by platit neměly. Stejně tak u seniorů, kteří většinou už nepracují,“ zhodnotila například Iveta Hýžová z Kroměříže.

Mnohem razantnější krok v tomto směru by rád viděl zase Pravoslav Chytil z Kojetína.

„Nejlepší by bylo, kdyby je zrušili kompletně,“ míní muž. Ačkoliv lidé rozhodnutím kraje ušetří, jedna nová povinnost jim přece jen nastane.

„Pokud využijí nabídky kraje neplatit poplatky, musí pacient podepsat návrh na uzavření darovací smlouvy. Ten obdrží od zdravotnického personálu v ambulancích nebo při hospitalizaci na jednotlivých odděleních,“ upozornil ředitel kroměřížské nemocnice Pavel Calábek.

Kdo ale poplatky chce nadále platit, může. „Každý má možnost volby,“ konstatoval ředitel.

Se změnou ale nesouhlasí regionální lékaři, ačkoliv se jich prozatím nijak netýká. „Řekla bych, že je to nespravedlivé. Když zrušit poplatky, tak všem. Platba alespoň některé lidi přiměla k tomu, aby nezneužívali návštěv v ordinacích,“ konstatovala například zdounecká dětská a dorostová lékařka Iva Petrová.

Dodala, že mnohem zajímavější by pro ní bylo, kdy byly zrušeny poplatky u mládeže i v běžných ordinacích.

Tuto možnost nyní také projednává vláda. „Byl by to zároveň i problém. Mám tu totiž někdy pacienty do devatenácti let. Bude složité jim říkat, že už nepatří do kategorie, kdy za ně platí kraj poplatky,“ přiznala Petrová.

Nad touto zvažovanou změnou se pozastavila i kvasická dětská lékařka Jana Kubalová.

„Mě by to radost neudělalo, ztenčí se tak příjem do ordinace a ubude peněz od pojišťoven,“ vyjádřila se Kubalová. „A nynější zrušení poplatků v nemocnicích mi nikterak nevadí, netýká se mě to,“ uzavřela Kubalová.