„Já jsem si musela zvyknout, návštěvy u lékařů nemohu ninak omezovat. Navštěvuji jich kvůli svému zdraví více. Částka se mi tak pochopitelně zdá vysoká, ale co nadělám,“ zhodnotila například Anna Kopečková z Kroměříže.

Podle oslovených lékařů není naštěstí neplatičů mnoho.

„Měl jsem tu už pár lidí, kteří zaplatit nechtěli. Nakonec si ale donesli doklad, že jsou od platby osvobozeni,“ povzdechl si například střílecký praktický lékař Jan Sekera. Podle něj se jedná spíš o výjimky, jinak se s problémy nesetkal.

Na nepoctivce naráží občas i kroměřížský odborný lékař Miroslav Žallmann.

„Takové případy jsou zcela ojedinělé, nedá se to ani považovat za problém. Tu a tam se v ordinaci objeví lidé, kteří předstírají, že jsou v hmotné nouzi. Pak ale vyjdou ven, zapálí si cigaretu a na dálku odemknou auto,“ zdůraznil Žallmann.

Potíže kvůli regulačním poplatkům nezaznamenávají ani dětští lékaři.

„Malí pacienti sem chodí většinou v doprovodu rodičů, a ti za ně zaplatí. Problém jsme tu žádný neměli,“ potvrdil holešovský lékař pro děti a dorost Tomáš Šindler.

Třicetikorunový poplatek od pacienta nezůstává ordinacím v celkové výši. Po zdanění lékařům zůstane pouze část peněz.

„Je třeba říct, že jsou to regulační poplatky, tedy cena za práci lékaře, což si lidé mnohdy neuvědomují,“ podotkl Šindler.

Se zbylými penězi hospodaří každý zdravotník jinak.

„Zvedl jsem například sestře plat, část jsme investovali také do nových přístrojů,“ nastínil například jeden praktik z Morkovic. „Peníze putují na provoz ordinace nebo slouží i k úhradě poplatků za telefon. Mám dva, jeden ve Střílkách, druhý pak ve své druhé ordinaci, v Litenčicích. Částka, která nám zůstane, však není nijak vysoká,“ dodal.

Ačkoliv někteří lidé platbu u lékaře neschvalují, zdravotníci rozhodně nic proti tomuto kroku nemají.

„Považuji to za pozitivní. Dobré na tom je třeba i to, že lidé už do ordinací nechodí zbytečně, čímž mám více času věnovat se více nemocným pacientům a povídat si s nimi. Co se mi ale na reformě nelíbí, jsou poplatky v lékárnách za recept,“ uzavřel morkovský praktik.