Letošní zima byla neuvěřitelně mírná, a tak mohli dobrovolníci v jistých dílčích pracích chystat nadcházející stavební sezonu.
„V ní chceme završit sanaci šíjové hradby, kde by mělo vzniknout zábradlí až pod věž, měla by být opravena východní strana obvodové palácové zdi, ve sklepení se rozběhnou zednické práce, které by měly definitivně vyřešit statiku jedné z nejstarších částí hradu, a nakonec dosadíme po celé délce šíjové hradby kované zábradlí, kde vznikne vyhlídka na panorama Chřibů,“ pochvaloval si kastelán hradu a člen Polypejí Filip Manoušek.


Na statické zajištění východní palácové zdi získalo občanské sdružení pět set tisíc korun od ministerstva kultury z Fondu pro záchranu architektonického dědictví. „Zbytek si budeme hradit z vlastních zdrojů a případně sponzorských darů. V této souvislosti chystají Polypeje veřejnou sbírku, která by měla být podpořena i dárcovskou textovou zprávou DMS,“ pokračoval Manoušek. Sdružení čerpá mimo jiné i prostředky z Evropské unie. Během několika let Polypeje uspěly se sedmi projekty z devíti.


Letos bude na Cimburku realizován ještě záchranný archeologický průzkum v prostorách prvního nádvoří. „Na bádání se budou během prázdnin podílet také dobrovolníci ze zahraničí. Plánujeme dva turnusy,“ prozradil kastelán s tím, že na každý z nich přijede asi patnáct dobrovolníků z celého světa.