„Nebojím se vůbec, protože rodiče už předem vědí, jaké známky budu mít. Kdyby byly horší, než jaké očekávají, asi by mi něco zakázali nebo by mě nevzali na hory,“ domníval se student kroměřížského gymnázia František Sehnal.

Strach zvysvědčení a znásledné reakce rodičů neměla ani studentka prvního ročníku hotelové školy vKroměříži Věra Žurmanová. „Nebojím se. Budu mít dobré vysvědčení. Akdybych rodiče nepříjemně překvapila? Nevím, možná by mi dali zaracha a chtěli by, abych si opravila známky,“ mínila studentka.

Žák sedmé třídy zkroměřížské základní školy Jakub Ingr však obavy zvysvědčení má. „Docela se bojím, protože budu mít ze čtyř předmětů horší známky, než jsem čekal. Mamka už to ale ví. Nejspíš dostanu zákaz na všechno,“ domníval se školák.

Možného výprasku by se bál idalší žák základní školy Pavel Bartošík. „Kdybych měl špatné vysvědčení, asi bych dostal výprask nebo facku, zákaz něčeho ne, ale naši omých známkách vědí, tak se ničeho nebojím,“ tvrdil čtvrťák.

Podle reakcí rodičů se však děti žádných hrůz doma bát nemusí. „Pokud by mě syn nepříjemně překvapil, tak bych ho určitě nepřerazila. Musela bych si sním sednout a zjistit, proč se zhoršil a jestli jsem něco nezanedbala,“ nastínila maminka prváčka Pavla Ševčíková.

Větší starosti by si dělala ze zhoršené známky zchování než znějakého předmětu. „Kázeňské problémy jsme řešili už teď vprvní třídě a dvojka zchování by mě hodně trápila,“ dodala maminka.

Ikdyž se říká, že otcové jsou většinou přísnější než maminky, vpřípadě tatínka dvou školáků Marka Motalíka zBílan tomu tak není. „Taky bychom chtěli, aby se nám splnil sen všech rodičů, že budou mít doma jedničkáře, ale když tomu tak není, neděláme ztoho žádné závěry. Snažíme se synům vysvětlit, že se učí sami pro sebe a pro svůj budoucí život,“ podotkl Motalík.

Takový přístup by jistě schválila idětská psycholožka zKroměříže Elena Kašparová. „Rodiče by za známky děti rozhodně neměli trestat. Mohou dětem domluvit a spíš je povzbudit a snažit se jim sučením pomoct,“ doporučila psycholožka.