S touto novinkou seznámili na včerejším semináři asi desítku majitelů a provozovatelů restaurací a barů zástupci městské a státní policie.
„Při každé kontrole barů, kterou jsme prováděli, jsme přistihli desítky podnapilých nezletilých. Pokaždé za to dostali pokutu číšníci, kteří jim alkohol prodali,“ konstatoval velitel policejní pořádkové služby Bronislav Šabršula.

„Protože se ale situace vůbec nelepší, rozhodli jsme se, že při opakovaném prohřešku za to začneme postihovat i provozovatele a majitele těchto zařízení. Ti totiž nesou zodpovědnost i za svůj personál,“ dodal Šabršula.

Tvrdší kontroly barů a restaurací začnou už od srpna

Neustále se zvyšující počet dětí, které holdují alkoholu, trápí i zlínský odbor péče o dítě, kterému policisté opilé hříšníky hlásí. „Už to nejsou jen ­náctiletí. Setkáváme se i s opilými desetiletými dětmi. A co je horší, čím dál víc se to týká dívek. Většina z nich totiž vypadá starší nebo má dospělé partnery, kteří jim alkohol kupují,“ uvedla vedoucí sociálně právní ochrany dětí zlínského magistrátu Marie Semelová.

K tvrdším postihům se kloní i Městská policie Zlín. „Denně se setkáváme s vandalismem nebo jinými výtržnostmi a delikty, které nepáchají střízliví, ale většinou opilí mladí lidé,“ konstatoval zástupce ředitele strážníků Pavel Janík.

Majitelé restaurací, kde se nalévá mladistvým, se nyní musejí připravit na to, že dostanou pokutu ve výši padesát tisíc až půl milionu korun. „Rovněž může být udělen zákaz činnosti na dva roky a v nejhorším případě i odebrání živnostenského oprávnění,“ doplnila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Z nového opatření ale mají restauratéři obavy. „Podle mě to bude k ničemu. Pokud si mladí chtějí vypít, tak si ten alkohol seženou, ať už doma nebo kdekoliv jinde. A tratní na tom budeme jenom my, protože pokud k nám do baru přijdou už opilí, tak se nám těžko bude dokazovat, že u nás jsme jim alkohol nepodali,“ postěžoval si majitel zlínského baru Bobo Michal Polášek.

Podle Šabršuly se ale není čeho obávat. „Postihovat provozovatele budeme jenom tehdy, pokud budeme mít přímé důkazy, že alkohol opravdu v baru dostali. Před samotnou kontrolou například vyšleme dva policisty v civilu, kteří budou v baru sledovat, zda jim obsluha alkohol podává,“ uklidňoval policista.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE