Proti deseti lidem, kteří se dopustili zpronevěry, zahájili v letošním roce kroměřížští policisté trestní stíhání. „Devětapadesátiletý muž odebral od stavební firmy z Kroměříže materiál v hodnotě více než čtvrt milionu korun. Ten použil k vlastní podnikatelské činnosti, avšak firmě za něj doposud nezaplatil,“ připomněla mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.

Padesát tisíc korun si přisvojil i devětadvacetiletý muž z Kroměříže. „Ten v lednu letošního roku převzal od manželů z Kroměříže peníze jako úhradu za provedení betonářských prací na jejich novostavbě v Chropyni. Práce už ale neprovedl a peníze použil pro vlastní potřebu,“ konstatovala Malenovská.

Zlínští policisté zatkli muže, který si přisvojil více než tři miliony korun

Za prvních osm měsíců tohoto roku řešili uherskohradišťští kriminalisté dvaadvacet případů zpronevěry. „Škody se převážně pohybují v řádech deseti- a statisíců korun. A jen výjimečně dosahují výše milionů,“ uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Na Zlínsku ale naopak ze zpronevěry 3,6 milionu korun obvinili v uplynulém týdnu policisté jednatřicetiletého muže. „Ten si nejdříve údajně jako zástupce společností podnikajících v obchodu s automobily přisvojil náhradní díly za zhruba milion čtyři sta tisíc korun,“ uvedl zástupce vedoucího oddělení hospodářské kriminality zlínské policie Robert Mařák. To však podovodníkovi ale zdaleka nestačilo. „Pak jako pracovník zlínského autosalonu přijímal objednávky na koupi vozů a vybral na ně zálohy ve výši dva miliony dvě stě tisíc. Peníze si však nechal pro vlastní potřebu,“ řekl Mařák. Dodal, že za trestný čin podvodu a zpronevěry mu hrozí až osmileté vězení.

Vsetínští policisté letos šetřili deset případů zpronevěry. Nejvyšší škody 1,4 milionu korun se dopustila podvodnice, kterou policisté zatkli v březnu. „Případ se stal už před dvěma lety, ale nahlásili nám ho až letos. Pětatřicetiletá soukromá podnikatelka si od manželů převzala zálohu na stavební materiál rodinného domu. Ti však už viděli jen projektovou dokumentaci a materiál žádný. Podvodnici teď hrozí až osmileté vězení,“ informovala mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Vidinou peněz se však nechal zlákat i student střední školy. „Mladík vybral od svých spolužáků šedesát tisíc korun na školní výlet. Ale učitelce už odevzdal o pět tisíc korun míň,“ připomněla mluvčí.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE