„Jedná se o speciální hygienickou termo fólii, která se využívá z obou stran. Stříbrná má chladivý efekt a používá se především u popálenin, zlatá má zase hřejivý efekt, a to zejména pro prochlazené lidi nebo zraněné v šoku,“ popsala Blanka Králová z kroměřížské policie.

Vlastnosti těchto přikrývek policisté během uplynulých několika dní už dvakrát otestovali přímo v terénu. V prvním případě ji vyzkoušel při průjezdu Hulínem velitel služby pořádkové policie František Lančík, který na silnici uviděl nehybně ležet tělo.

„Zjistil, že jde o muže, který přecházel vozovku, při tom upadl a už se nezvedl. Policista ho proto položil do stabilizované polohy a přikryl ho speciální fólií. Náhodný chodec mezitím přivolal záchranku,“ popsala kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Zdravotníci pak chodce naložili do sanitky a odvezli do nemocnice s podezřením na epileptický záchvat.

O týden později se nová pomůcka hodila také v Koryčanech. Tam policisté vyjeli na anonymní ohlášení, které si stěžovalo na rušení nočního klidu z diskotéky, která se konala na tamním koupališti.

„Ve chvíli, kdy přijížděla hlídka k bráně areálu, však spadla přímo před jejich vozidlem dívka, která byla celá od krve,“ pokračovala Malenovská.

Policisté během chvíle zjistili, že mladá žena krvácí z obou tepen a potřebuje rychlou pomoc. „Absolvent zdravotnického kurzu Tomáš Polák hned za asistence kolegy Tomáše Mišurce rány zaškrtil, přiložil na ně tlakové obvazy a přivolal záchranku z Kyjova,“ popsala Malenovská.

Protože dívka ležela na betonu, podložili jí navíc částí fólie a zbylou ji přikryli, aby byla v teple. „Lékaři si po příjezdu převzali už plně stabilizovanou pětadvacetiletou ženu, kterou převezli do nemocnice. Vyšetřování na místě pak ukázalo, že dívka byla opilá a při tanci se jí zřejmě zatočila hlava. Když padal, rozbila rukou skleněnou výplň okna,“ dodala Malenovská.