Námětem cvičení bylo, že se do budovy dostavil nespokojený muž a žena, jímž nedávno zemřel na neurologickém oddělení člen rodiny. „Pán se dožadoval rozhovoru s lékařem, který léčil jeho blízkého. Sestra mu sdělila, že neví, o jakého lékaře se jedná. Muž na to zareagoval tak, že vytáhl z kabátu krátkou střelnou zbraň a bez varování ji dvěma výstřely usmrtil. Následně zranil další lidi a usmrtil i jednoho pacienta. Žena také střílela. V budově nastala panika a přítomní se snažili z místa uniknout. Některým pracovníkům se podařilo schovat a prostřednictvím tísňových linek věc oznámili. Operační na místo vyslal dostupné hlídky k neprodlené eliminaci útočníka,“ popsala cvičení policejní mluvčí Barbora Balášová.

Cíl: eliminovat střelce

Úkolem zasahujících policejních složek tak bylo střelce co nejrychleji eliminovat a prostor, kde došlo k útoku, zajistit pro následnou záchranu zraněných osob, do které se zapojili přivolaní záchranáři společně s profesionálními hasiči.

Nemocnice Třinec Sosna, 8. června 2022
Svědectví z třinecké nemocnice: Otevři závoru, řval útočník se samopalem

Cvičení omezilo provoz 

Do taktického cvičení se zapojily čtyři desítky policistů. „Účastnili se i strážníci, kteří zajišťovali především veřejný pořádek a bezpečný prostor v okolí nemocnice. V roli figurantů byli studenti Střední zdravotnické školy Kroměříž a zaměstnanci Kroměřížské nemocnice,“ uvedla mluvčí.

Cvičení skončilo po druhé hodině odpoledne. V průběhu cvičení byl omezen běžný provoz některých oddělení a doprava v areálu nemocnice. „Lidé žijící nebo pracující poblíž mohli být zaskočeni vyšším počtem zásahových vozidel složek integrovaného záchranného systému,“ připustila Balášová.

Hlavním cílem cvičení bylo podle policistů prověřit vzájemnou koordinaci při operačním a taktickém řízení, prověřit akceschopnost zasahujících útvarů, procvičit postup a taktiku proti aktivnímu střelci, ověřit správné vymezení bezpečné zóny a bezpečného prostoru pro nástup jednotek integrovaného záchranného systému a v neposlední řadě ověřit postupy zaměstnanců Kroměřížské nemocnice při mimořádné události.