„K nejčastějším násilným trestným činům patří například loupeže, úmyslná ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování, vydírání či týrání osoby žijící ve společném obydlí,“ jmenuje policejní tisková mluvčí Simona Kyšnerová. I mravnostních činů, jako je znásilnění či pohlavní zneužívání, přibylo. Šetřilo se jich o čtyři více než předloni, celkem 24. Naopak ubylo majetkových trestných činů, kterých se stalo 354, o 90 méně než v roce 2017. Mimo krádeže to bylo také v mnoha případech poškozování majetku.

Více než sto osob se v roce 2018 dopustilo trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Ve velké míře se na tomto čísle podíleli řidiči, kteří usedli za volant i přes zákaz. Ti se také dopouštěli trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, a to v 94 případech. Mimo to je také evidováno sedmdesát skutků zanedbání povinné výživy.

V loňském roce se kriminalistům podařilo odhalit 27 případů souvisejících s drogovou trestnou činností. „Ve třinácti případech se pachatelé dopustili nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, v sedmi případech protizákonně pěstovali konopí a v pěti případech pak omamné a psychotropní látky přechovávali,“ doplňuje mluvčí. 

Ilustrační foto
Strážníkům se podařilo zadržet výtržníka i sprejera