Vysoké procento havárií nejen na Kroměřížsku stále způsobuje alkohol, hlavním viníkem je pak většinou vysoká rychlost na namrzlých silnicích.

Za období od 1. ledna do 31. března došlo na Kroměřížsku podle dopravních policistů ke čtyřiceti devíti nehodám. Jejich následkem na silnicích zemřel jeden člověk. „Jednalo se o autohavárii mezi Kroměříží a Hulínem ze 17. února. Padesátiletá řidička vjela následkem smyku na zledovatělé vozovce do protisměru, otočila se a zadní částí svého auta narazila do protijedoucího vozidla. Ve voze došlo ke smrtelnému zranění spolujezdkyně ze zadního sedadla,“ upřesnila kroměřížská policejní mluvčí Blanka Králová.

Právě nepřizpůsobení rychlosti stavu silnice může podle kroměřížských dopravních policistů za většinu nehod. Dalším viníkem bývá alkohol. „Ze čtyřiceti devíti havárií stál letos alkohol za devatenácti z nich. Dále šlo dvakrát o střet se zvěří, jedna nehoda byla zaviněna chodcem a jedna cyklistou,“ vypočetla Králová.

Kromě úmrtí u Hulína bylo za první tři měsíce na regionálních silnicích zraněno sedm osob těžce a třicet devět lehce. Letošek je tak podle Králové zatím o něco příznivější, než minulý rok. „Loni za stejné období došlo ke dvěma úmrtím, dvanácti těžkým a jednapadesáti lehkým zraněním. Celkem bylo policii nahlášeno dvě stě šedesát čtyři nehod, šlo však většinou o menší škody, které už se od ledna hlásit nemusí,“ upozornila mluvčí.

Zákon dává od začátku roku řidičům možnost vše vyřešit bez policie, pokud škoda na vozidlech nepřesáhla sto tisíc korun a nedošlo ke zranění či úmrtí člověka nebo poškození majetku třetí osoby. Tím se rozumí například škoda na plotě, ale i přejetí psa.

„Policie má na práci důležitější věci, než jezdit ke každé nehodě. Hranice padesát tisíc, která platila před tím, byla zbytečně nízká. Téměř každá srážka dvou dražších aut vyjde na víc peněz. Člověk se jen musí naučit správně vyplňovat formulář,“ míní například mladá řidička Markéta Šenkýřová z Holešova.

Šárka Vavříková