Příslušníci záchranných složek z Kroměřížska žádné demonstrace či hromadné odchody nechystají. Proti plánovanému snižování platů to prý stejně bude zbytečné

Členové obou složek Integrovaného záchranného systému si ovšem mohou leda tak potají zanadávat a smířit se s tím. Jak sami přiznávají, práce je to prestižní a na každé jednotlivé místo se stojí dlouhé fronty.

Ředitelství Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje proto nemá strach z hromadných odchodů.

„Když už se člověk dostane na post výjezdového hasiče, tak si toho váží a ze dne na den práci neopustí. Přesto je nálada mezi hasiči neveselá,“ přiznal včera Deníku mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Vedení podle něj bude šetřit především na provozních nákladech a investicích, nic z toho ale v žádném případě nebude mít vliv na zásahy. Management navíc od státu nejspíš dostane prostor pro odměňování hasičů, kteří si to zaslouží.

„Trochu problematické je ale to, jak se stále mluví o výsluhách. Tu hasič dostane jen když odslouží patnáct let, a pro mladé je to nedohledná záležitost. Je trápí měsíční mzda, desetiprocentní snížení je významná část a samozřejmě se jim to nelíbí. Ale musí se s tím smířit,“ konstatoval Mitáček.

Přitakávají mu i jednotliví hasiči. „Nelíbí se to tu nikomu, ale nemůžeme s tím nic udělat. Doufám, že se to alespoň projeví kladně celostátně a že se nebude penězi ušetřenými na našich platech plýtvat jinde,“ zamýšlí se člen jedné ze stanic na Kroměřížsku, který si nepřál být jmenován.

O hromadných odchodech se podle něj mezi hasiči skutečně nemluví. Sehnat nové místo v dnešní době není lehké a existují mnohem hůře placená zaměstnání.

„Chystají se odejít jen starší kolegové, kteří už mají nárok na výsluhu. Přestože by mohli ještě pár let pracovat, nestojí jim to za to, aby čekali, až se zase něco změní a pak dostanou méně,“ upozornil hasič. Dodal, že se to ale netýká kvanta lidí.

Podobné odchody starších příslušníků se dají očekávat také u policie. Stávkovat mají ze zákona zakázáno a protestní demonstrace organizují odbory, které ovšem na většinu místních řadových strážců zákona nemají žádné vazby.

Územní odbor Kroměříž podle mluvčí tudíž nemá informace o tom, že by se nějaké demonstrace chystaly.

„Letos se platy podle ministerstva měnit nebudou, takže odchody policistů budou pouze ty přirozené, jako každý rok. Žádné razantní zvýšení nepřijde,“ věří tamní mluvčí Simona Kyšnerová.

Rozhodně se podle ní obyvatelé kroměřížského regionu nemusejí obávat nedostatku policistů v ulicích a potvrzuje to i Dopravní inspektorát Kroměříž.

„Pro nikoho z nás není příjemné, když mu sáhnou na peníze. Ačkoli to není dobře, my nic nezměníme. Určitě se ale globálně nezúčastníme nějakých protestních akcí. Služba se musí zajistit a vždy zajištěna bude,“ přislíbil zástupce vedoucího kroměřížské dopravní policie Aleš Strážnický.