Nejvíce volných míst stále nabízí policie na Uherskohradišťsku, kde k 1. lednu chybělo třiatřicet lidí. „Tento počet se nám přitom ještě nepodařil doplnit, stále postrádáme asi pětadvacet lidí,“ potvrdila policejní mluvčí Jitka Zámečníková.
Naději tamní policie stále vkládá především do náborové akce, která se koná po celé České republice. „Sama navíc při besedách na středních školách studentům o práci u policie vyprávím, cíleně ale mezi nimi nové lidi nehledáme,“ vysvětlila Zámečníková.
Osmnáct policistů chybělo k 1. únoru také na Valašsku, kde koncem loňského roku odešlo do civilu třicet lidí. Nejvíce jsou pak třeba zejména kriminalisté. „Nyní se konají výběrová řízení na nové kolegy, nějakou dobu to ale potrvá, nelze totiž přijmout člověka bez zkušeností,“ vysvětlila před časem vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.
Také na Valašsku doufají, že jim ke zisku nových posil přispěje náborová kampaň Pomáhej a chraň, která právě v únoru odstartovala. „Policistou se může stát každý bezúhonný občan České republiky, starší osmnácti let, který má maturitu a zvládne fyzické, psychické a zdravotní přijímací testy,“ informovala Javorková.
Podstavu se stále nezbavilo ani Okresní ředitelství Policie České republiky v Kroměříži. Z tamní kriminálky odešlo ke konci roku třináct lidí z celkových pětačtyřiceti, které se snažilo vedední doplnit policisty z obvodů.
„Momentálně nám kolem šesti lidí právě na obvodech chybí. Směřujeme tam nováčky, kteří by stejně nemohli nastoupit jinam,“ podotkla kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.
Na nedostatek pracovních sil si naopak nemůže stažovat zlínská policie, která má momentálně plný stav. „Už dříve jsme měli indicie, že chce několik lidí odejít, proto jsme začali situaci řešit s předstihem několika měsíců,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.
Dodala, že se sice mohou nadále zájemci v rámci náborové akce o práci u policie hlásit, budou však umístěni především do Brna.