„Zástupci shromáždění požádali město o povolení hned dvakrát. V prvním případě chtěli uspořádat pochod od vlakového nádraží směrem k supermarketu Billa. To město zamítlo, protože přednádražní prostory jsou v rekonstrukci , což by mohlo ohrozit bezpečnost účastníků,“ vysvětlila mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

Nacionalisté proto zažádali radnici podruhé s tím, že se žádný pochod konat nebude a jen se shromáždí před poliklinikou u nemocnice. Opět ale neuspěli.

„Na stejném místě se totiž budou konat oslavy města. Proto jsme zamítli i druhou žádost,“ zdůvodnila Krupková.

Policie je přesto ve střehu. „Vzhledem ke zkušenostem se svolavateli shromáždění nehodláme situaci podcenit. Neustále sledujeme všechny údaje a informace, které se váží na snahy uspořádat setkání extremistů na Zlínsku, a v kontextu s nimi připravujeme případná opatření. Je možné, že se žádné shromáždění nakonec neuskuteční, nebo se uskuteční jinde. Přesto ale všem náznakům věnujeme zvýšenou pozornost,“ podotkla zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Pokud by se extrémisté přeci jen rozhodli, že i přes zákaz města shromáždění uspořádají, hrozila by mimo jiné organizátorovi akce pokuta až pět tisíc korun.

Proti extrémistické scéně začala policie bojovat v tomto roce více než kdy jindy. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu společně s policisty udělali ve středu v České republice rozsáhlou akci, při níž zadržela čtyřiadvacet podezřelých lidí.

Nakonec z trestného činu podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka obvinila osmnáct z nich. „Ve Zlíně žádná taková pátrací akce neproběhla, ale zlínští policisté se zúčastnili zásahu v Plzni,“ prozradila Bartíková.