Dohodou se zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se ve svém závěru postavil za kroměřížskou radnici. Vedení města tak očekávalo, že policie k vyjádření ÚOHS přihlídne a vyšetřování zastaví. Doposud se tak nestalo.

MĚSTA JSOU SNADNOU KOŘISTÍ

Advokátka města Jana Zwyrtek Hamplová konstatovala, že počínání policie je podle ní velice nestandardní a v některých případech dokonce protizákonné.

„Považuji za nestandardní, aby policisté bez předchozího upozornění překvapili úředníky, a žádali okamžitý výslech. Perličkou pak je, že policie opakovaně požaduje předložení dokumentů, které jí byly předloženy už dávno,“ uvedla Zwyrtek Hamplová, která je známá poskytováním právních služeb městům.

„Města jsou snadnou kořistí, nic neskrývají a na rozdíl od soukromých firem ani skrývat nemohou. Ze své praxe mohu říct, že se vyšetřovatelé vůči samosprávám často chovají arogantně a dělají neuvážené závěry,“ míní právnička.

V minulosti zastupovala například členy zastupitelstva města Postoloprty v Ústeckém kraji, kteří čelili obžalobě kvůli údajně nevhodnému prodeji jedné nemovitosti. Soud ale konstatoval, že zastupitelé jednali nejen v souladu se zákonem, ale přímo ve prospěch města. Zastupitelé Postoloprt nyní žádají od ministerstva spravedlnosti za nezákonné trestní stíhání celkem 24 milionů korun.

Ve prospěch města podle právničky jednala i Kroměříž.

„Šlo o zachování vlivu obcí a měst v oblasti vody,“ považuje kauzu za absurdní.

„Policie má dnes k dispozici všechny požadované materiály, které dokazují, že akcionářská dohoda byla uzavřena v souladu se zákonem. Postup radnice jako zákonný potvrdil i ÚOHS. Policie přesto otálí a zasahuje do soukromého života dotčených politiků a úředníků,“ konstatovala Jana Zwyrtek Hamplová.

INFORMAČNÍ EMBARGO

Na základě rozhodnutí státního zástupce vykonávajícího dohled nad případem, bylo vyšetřování postoupeno kriminalistům do Uherského Hradiště. Policejní mluvčí Milena Šabatová se však k případu odmítla vyjádřit.

„Z pokynu státního zástupce nemůžeme podávat žádné informace, které se týkají tohoto případu,“ odpověděla Milena Šabatová. Zwyrtek Hamplová si myslí, že policie má dostatek důkazů, aby byla schopna dojí k jasnému závěru.

„Místo toho hledají další a další důkazy. Případ měl být dávno buď odložen, nebo mělo být vzneseno jasné obvinění,“ durdí se Hamplová.

Protahující se vyšetřování je podle starosty města Jaroslava Němce psychicky náročné.

„Ať už chcete nebo nechcete, v hlavě to, že vás prověřuje policie, máte. Všichni bychom byli rádi, kdyby to už skončilo. Nemám žádné pochybnosti o tom, že jsme postupovali správně, a že se akcionářská dohoda městu a jeho občanům vyplatila,“ nechal se slyšet Němec.

Právní společnost PRK Partners, s.r.o., která tehdy zakázku na právní služby za 2,4 milionu korun získala, se do uzávěrky tohoto vydání k případu nevyjádřila. Akcionářská dohoda byla uzavřena na podzim roku 2016 mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice.