Hlavním pomocníkem je v těchto případech institut vykázání z domácnosti, který museli policisté v kroměřížském regionu loni použít hned pětkrát častěji než v předchozím roce.
Jeden z otřesných případů se na Kroměřížsku objevil těsně před Silvestrem.„Muž oznámil policii, že slyší z vedlejšího bytu naříkání,“ popsala Deníku Ditta Pokorná, která má na krajském policejním ředitelství ve Zlíně na starost problematiku domácího násilí.„Policisté zjistili, že násilník svou partnerku ponižoval, nadával jí, pak ji shodil na zem a surově ji zkopal,“ prozradila Pokorná.Týraná žena bohužel utrpěla závažná zranění, se kterými byla převezena do nemocnice. „Domácí násilí je velice špatně kontrolovatelné,“ povzdechla si Pokorná.
I tak je ale podle policejních statistik ve Zlínském kraji nejvíce případů násilí v celé republice. Ačkoli Kroměříž je na tom relativně nejlépe, počet případů vykázání zde stoupl loni více než pětkrát.„V roce 2009 jsme evidovali na Kroměřížsku dva případy, loni jich ale už bylo jedenáct,“ vyčíslila Pokorná. Dodala, že v tomto regionu bývá na vině především nezaměstnanost, alkohol a zbraně.
Ačkoli by se mohlo zdát, že přibývá násilí, roste podle odborníků hlavně počet odhalených případů. Od loňského roku totiž funguje nový vzdělávací systém policistů.„Vysvětlujeme jim vážnost problematiky, aby si uvědomili, že mají právo násilníka vykázat a správně tento institut použili. Musí si uvědomit následky domácího násilí, i to, že například dětem, které v něm vyrůstají, nikdo dětství nevrátí,“ vysvětlila Pokorná.
Podle Jarmily Hasoňové, vedoucí Intervenčního centra ve Zlíně hraje velkou roli také to, že domácí násilí přestává být ve společnosti tabu.„Lidé víc ví, už se tolik nebojí a nestydí. Situace se objevují v oblíbených seriálech, známí lidé svěřují své zkušenosti na veřejnosti a tohle všechno obětem pomáhá,“ vyjmenovala Hasoňová.
Hlavním nástrojem policistů, jak bojovat s týráním, však stále zůstává institut vykázání z bytu, který se u nás používá od roku 2007, a na jehož počtech lze vývoj demonstrovat. „Případů, kdy policisté vyjíždějí ke sporům mezi blízkými, jsou totiž i na Kroměřížsku stovky,“ vysvětlila Pokorná.Vykázání agresora na deset dní podle ní umožní poškozeným nadechnout se a ujasnit si priority. Lhůta nesmí být zkracována, ale soudní rozhodnutí ji může prodloužit.„Vykázání má netrestní charakter, oběť se tedy nemusí bát, že by se vykázání objevilo v trestních záznamech násilníka,“ nastínila Ditta Pokorná.
Domácí násilí se od takzvané italské domácnosti liší danými znaky. „Je neveřejné, jasné a nezpochybnitelné. Také se nesmí zaměňovat osoba útočníka a toho, komu je ubližováno,“ objasnila Pokorná.Zajímavostí také je, že násilníky také bývají i vysokoškoláci, lékaři nebo lidé z oboru justice, které své blízké často týrají psychicky.Najít způsob, jak týrání předejít, ale není vůbec jednoduché. „Určitě je dobré všímat si impulsů jako je chorobná žárlivost nebo psychické choroby,“ vyjmenovala Jarmila Hasoňová.
Nikdy ale podle ní nemůžeme vědět, co se v budoucnu stane. „Hodně také pomůže, když dá okolí najevo, že mu osud týraného člověka není lhostejný,“ dodala za policii Pokorná.Ačkoli řešení případů domácího násilí přísluší státní policii, na jejím začátku většinou stojí strážníci.„Za největší slabinu považuji násilí na seniorech,“ řekl šéf kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.Ti se podle něj totiž nejvíc bojí svěřit někomu jinému. „Případy, které vyjdou najevo, jsou jen špičkou ledovce,“ povzdechl si Skřebský.
Kromě zlínského Intervenčního centra existují také v Kroměříži místa, kam se může týraná osoba v případě nouze obrátit.V Nitranské ulici se například nachází Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy a linka důvěry. Ve Ztracené ulici je pak lidem k dispozici Sociální poradna, pro ženy a děti v tísni byl zase v Havlíčkově ulici vybudován Charitní dům.