Přednášky, kukátka, řetízky: to jsou recepty proti podvodníkům. Případů je stále hodně

Podobné případy se stále opakují i na Kroměřížsku. Policisté proto plánují, jak starší lidi ochránit.„Od začátku roku nám bylo oznámeno devět případů okradení, v jednom případě si zloději, kteří se vydávali za prodejce dek, odnesli až sedmdesát tisíc korun,“ upřesnila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Poslední případ se udál na začátku tohoto měsíce. „Jednasedmdesá tileté ženě, která spala po obědě, se v obci Vlčí Doly na Morkovicku dostali do bytu muž a žena a prohledávali jí byt,“ připomněla Kyšnerová. Pachatelům se nepodařilo nic odnést díky tomu, že stařenka začala křičet.

Ne vždy však senioři vědí, jak reagovat a jak si zabezpečit dům.„Policie pořádá různé preventivní programy pro tyto lidi,“ informovala Kyšnerová a dodala, že po domluvě se starosty policisté navštěvují frekventovaná místa v obcích. „Ptáme se jich, zda ví, jak si zabezpečit byt nebo dům a rozdáváme letáčky,“ vysvětlila mluvčí.

Také kroměřížská městská policie se chce na ochraně seniorů podílet.„V listopadu budeme montovat bezpečnostní řetízky a panoramatická kukátka, aby majitel bytu věděl, kdo stojí před vstupními dveřmi a mohl s ním bezpečně komunikovat přes pootevřené dveře,“ objasnil ředitel kroměřížské Městské policie Miloslav Skřebský. Projekt je určen starším lidem, těm, co bydlí sami, nebo lidem, kteří už zkušenost s podvodníky mají a bojí se,“ dodal ředitel.

V Holešově žádný podobný program nechystají. „Nemáme na to peníze,“ shrnul velitel holešovských strážníků Antonín Zalabák.„Já bych nikdy nikoho do chalupy nepustila. Bydlím totiž sama,“ svěřila pětasedmdesátiletá žena z Chropyně. Dodala, že zloději by si měli raději najít pořádnou práci.