V rámci projektu Vstříc občanům totiž strážci zákona připravili pro veřejnost dvě vitríny, které mají lidem zpříjemnit pobyt při čekání na policejní stanici. „V první skříňce jsou nainstalovány materiály, které mapují historii četnictva. Jsou tam například různé dobové fotografie, staré zákony nebo pohlednice,“ přiblížila Blanka Králová z preventivně informační skupiny kroměřížské policie.

Strážci zákona připravili lidem v rámci projektu Vstříc občanům malou výstavu

Podotkla, že všechny dokumenty přinesli samotní policisté, pro které je sběr dobových předmětů velkým koníčkem.
Druhá vitrína pak lidem nejen zpříjemní čekání, ale zároveň je poučí. „Jsou v ní nejdůležitější upozornění občanům, která jsou zobrazena pomocí letáků nebo obrázků od dětí,“ nastínila Králová.

Expozice však není podle ní jedinou akcí, kterou projekt na zlepšení vztahů mezi policií a veřejností zahrnuje.
„Souvisí s tím také přednášky určené zejména dětem, mládeži a seniorům,“ podotkla policistka.
Další nedílnou součástí je působení policistů přímo v terénu.

„Během služby se setkávají s lidmi, kteří pravidla dodržují, ale i porušují. Za prohřešky jim mohou udělit sankci, za respektování je však mohou naopak odměnit,“ upozornila Králová.

„Příkladem je pokuta řidiči, který jel příliš rychle. Protože měl ale v autě dítě umístěné v sedačce, sklidil zároveň pochvalu a dítě od policisty dostalo malý dárek,“ vysvětlila Králová.

Zajímavé vitríny však nejsou tím jediným, co příchozí v budově policejního ředitelství nově upoutá.
„V rámci projektu, na který nám ministerstvo vnitra přispělo dvaceti tisíci korunami, se nám podařilo vymalovat všechny místnosti barevně. Lidé i policisté se tak během jednání cítí určitě lépe a příjemněji,“ dodala Králová.