Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.

„Ta současná je důsledkem přímého zásahu Země oblakem nabitých částic ze Slunce, který se uvolnil třetího listopadu dopoledne,“ vysvětloval astronom Petr Horálek.

Netradiční jev byl v neděli večer k vidění také na několika místech v Ostravě, kde panovala malá oblačnost.

Vyfotili jste v neděli polární záři ve Zlínském kraji? Podělte se o své úlovky. Stačí poslat na email webeditori.SM@denik.cz. Rádi vaše fotografie zveřejníme v galerii na našem webu. Prosíme jen uvést místo, ze kterého byl snímek pořízen.

Červené peklo na nebi

 „Pokud se o spatření polární záře chcete pokusit, můžete hned zvečera. Kromě malé oblačnosti je nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha,“ uvedl na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Polární záře je především záležitostí severských zemí. ČHMÚ ale v neděli odpoledne informoval, že tento pozoruhodný jev bude k vidění i v Česku. Letos byla nad naším územím k vidění také v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst. Záře byla tehdy nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu.

Polární záře

Jsou známé také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní polokouli. Jde o ohromující přírodní jevy na obou koncích zemského magnetického pole. Tato světelná představení jsou způsobena srážkami slunečních částic s atmosférou Země, což vede k emisi světla v různých barvách.

Polární záře obvykle vytvářejí světelné pásy, které se táhnou po obloze, a jejich intenzita a barvy mohou kolísat v závislosti na energetickém stavu slunečního větru a složení atmosféry. Tyto úchvatné jevy jsou nejlépe pozorovatelné v polárních oblastech, kde jsou nocí nejjasnější a nejčastější.