Doposud poslední incident se stal v minulém týdnu na Kroměřížsku, kde dva velcí agresivní psi napadli šestasedmdesátiletého muže. Policisté nakonec kvůli nepříčetnému chování psů přistoupili k zastřelení jednoho z nich. Napadený, po celém těle pokousaný, muž skončil v rukou záchranářů a musel být převezen na ošetření do Kroměřížské nemocnice. Vyšetřování incidentu zatím není uzavřeno.

Většinou jde o přestupek

„Pokousání psem není nic neobvyklého. V drtivé většině případů se jedná maximálně o přestupkové jednání, občas ovšem vzhledem k následkům událost šetříme jako ublížení na zdraví z nedbalosti,“ prozradil policejní mluvčí Petr Jaroš.

A právě mezi závažnější patří nejen napadaní z minulého týdne, ale třeba také více jak dva roky stará kauza, kdy na pětadvacetiletou ženu, jež byla venčit svého huskyho, zaútočili dva agresivní psi.

Podzámecká zahrada v Kroměříži
Podzámka dál zdarma? Potřebujeme pomoci s náklady, žádá církev

„Přestože ženě přiběhli na pomoc svědci události a také majitel útočících psů, utrpěla žena během ataku zvířat poranění, která si vyžádala převoz a hospitalizaci ve zlínské krajské nemocnici,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Okresní soud následně udělil majiteli psů Miroslavu Š. za ublížení na zdraví z nedbalosti desetiměsíční podmíněný trest.

Pes není kamarád

Těch, které někdy napadl pes, je však zřejmě mnohem více. Případy jen nikdo neohlásil na policii. Potvrzovala by to slova policejní preventistky z Kroměříže Barbory Balášové.

„Policie nemá žádnou kampaň cílenou na psi a zodpovědné chování jak majitelů, tak lidí v okolí. Přesto se divím, jak mnoho dětí se mi na besedách svěřuje, že je pokousal pes,“ nechápe Balášová.

Stejné zkušenosti má i Michal Švajda, který se zabývá téměř 30 let výcvikem psů.

„Často se na nás lidé obrací pozdě. Když už je pes stár nebo někoho pokousal. To už je pak těžké s tím něco dělat,“ svěřil se Švajda.

„Nejlepší je začít už ve čtyřech pěti měsících,“ poznamenal Švajda z Fryštáku.

Díky časné návštěvě u odborníka na výchovu lze mimo jiné odhalit, jakou povahu zvíře bude mít. A podle toho se psem pracovat.

„Když se podíváme na psa, často můžeme zjistit, jestli se jedná o cholerika, flegmatika, agresora a další,“ uvedl Michal Švajda.

„Zároveň seznámíme majitele s tím, co může po psovi v kterém věku vyžadovat. A konec konců by vyžadovat měl,“ pokračoval Švajda.

Denisa Harvánková, Vsetín, narozena 3. července ve Valašském Meziříčí, míra 50 cm, váha 3470 g
Nově narozená miminka ve Zlínském kraji - 27. a 28. týden 2020

Nejhorší podle něj je, když si lidé pořizují domů psa coby svého kamaráda. To považuje za častou a velkou chybu milovníků psů.

„Chovají se k psovi pak tak, jak to pes neočekává. A může vzniknout problém. Pak je na povel sedni poslechne pes jen tehdy, když budou sedět u stolu s klobáskou v ruce a pes na ni bude mít chuť,“ usmál se Michal Švajda.

Případ z Kroměřížska
Majitelka dvou psů rasy tibetská doga dobře nezajistila plechová vrata a psi jí v době, kdy už nebyla doma, utekly dogy na ulici. Venku pak jedna z nich skočila na poštovní doručovatelku a následně oba psi zaútočili na šestasedmdesátiletého místního muže, kterého povalili na zem a kousali ho po celém těle. Sousedé se snažili různými způsoby psy od ležícího zraněného muže odlákat a sehnat pomoc. Agresivní psi na muže útočili i po příjezdu policistů. Když začali útočit i na policisty, hlídka využila oprávnění použít služební zbraň a jednoho psa usmrtila a druhého střelou zranila. Na internetu se hned strhla debata o tom, zda byl zásah adekvátní a bylo opravdu nutné psa zastřelit.