Na svět se dívají skrz displej mobilního telefonu

Skupinky lidí i jednotlivce chodící křížem krážem, co nespouštějí mobil z očí, je možné už pár týdnů potkávat ve městech i obcích napříč celým krajem. Jejich zaujatý výraz v obličeji svědčí o jediném: propadli nové hře v mobilních telefonech s názvem Pokémon Go.

Chůzí venku hráči potkávají a chytají do svého mobilu různé příšerky ze stejnojmenné hry, která nese název podle staršího japonského dětského animovaného seriálu.

„Hra vás nutí chodit po venku, jinak nedosáhnete toho, co vám nabízí. Při chůzi, třeba právě po Zlíně, můžete na mobilu sledovat, jak se vám na různých místech objevují pokémoni. Pokebally nutné k jejich chycení a další důležité předměty získáváte v takzvaných pokéstopech, které se nachází u zajímavých objektů, soch, grafik a dalších míst po celém městě," vysvětluje pro Deník hráčka Kateřina Kosová ze Zlína.

Třeba na náměstí Míru jsou zrovna čtyři taková místa. V jejich okolí se objevují pokémoni.

„A vy se jej prostřednictvím pokeballu budete snažit trefit. Jejich výskyt se průběžně mění, pokémon vydrží na místě jen několik minut," zmiňuje Kateřina Kosová.

Firmy chtějí předejít problémům zákazem

Od té doby, co spustili zmíněnou hru, se podle ní v ulicích měst a obcí objevuje spousta lidí s mobily, často ve skupinkách.

„To dříve nebývalo. Opravdu je to nutí k pohybu, navíc se dávají do řeči s ostatními. Z křesla od počítače si nic nezahrají. Například můj manžel díky tomu zhubl několik kilo," těší Kateřinu Kosovou.

Ovšem regionálním velkým zaměstnavatelům Pokémon Go možná už brzy způsobí problémy. Kvůli neustálému sledování mobilu se jejich pracovníci mohou lehce zranit, třeba přinejmenším pořezat si ruku u nějakého stroje. Pokud se tak stane, chtějí vedení podniku hře v areálu firem vyhlásit zákaz.

K němu v minulých dnech už sáhla mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, a to po vzoru německé firmy Volkswagen: mají totiž obavy kvůli průmyslové špionáži, úrazům či spotřebě dat ve služebních telefonech.

Problémy zatím firmy vesměs neřešily

V ostatních společnostech většinou zatím problémy s hráči neřeší. Situaci by řešili interním nařízením či jiným opatřením v Tajmac ZPS ve Zlíně-Malenovicích i v otrokovickém Mitasu. Bez případu jsou doposud i v Continental Barum.

„Je možné, že v našem areálu někdo pokémony virtuálně uložil, o případu ale zatím nevím," konstatuje mluvčí Regina Feiferlíková.

V uherskobrodské společnosti Slovácké strojírny problém s vášnivými hráči zatím neřešili. „O hře jsem slyšel, ale my tak daleko ještě nejsme. Máme asi lepší morálku. Zatím to vůbec neřešíme," prozradil s úsměvem Jiří Rosenfeld, předseda představenstva a generální ředitel Slováckých strojíren.

První případ už se ale v kraji objevil.

„Problém s hráči jsme zatím řešili jen v jedné z firem z necelé stovky, kde máme odborový svaz. Bylo to na Kroměřížsku. Přišel na to sám zaměstnavatel a hned vydal zákaz. Bylo to však v prvopočátku, kdy se Pokémon Go objevil. O dalších možných případech nic nevím," řekl Deníku Milan Blažek, vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO pro Zlínský kraj.

Hru v minulých dnech svým zaměstnancům po vzoru německé firmy Volkswagen zakázala i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.

Firmy totiž mají obavy kvůli průmyslové špionáži, úrazům či spotřebě dat ve služebních telefonech.

Nekompromisní by v takovém případě byli ve valašskomeziříčském podniku De

„Pokud by ke hře někdo použil služební mobil a ještě během pracovní doby, bylo by to porušení pracovní kázně a museli bychom zakročit. Osobně jsem ale viděl běhat šílence, jak lovili pokémony, jen ve městě," uvedl mluvčí Dezy Jaroslav Obermajer.

„Lovce pokémonů" zatím nemají ani v otrokovickém Continental Barum. „Je možné, že v našem areálu v ulici Objízdná někdo pokémony virtuálně uložil, o případu hráče v naší firmě ale nic nevím," konstatovala mluvčí Regina Feiferlíková.

S hráči se už částečně setkává vedení Univerzity Tomáše Bati. „Scházejí se, sedávají kolem sochy před budovou rektorátu a chytají tam pokémony. Jelikož jsou zatím prázdniny, tak nám to naštěstí chod školy nijak nenarušuje," vysvětlila za univerzitu Jana Brázdilová.

Co to je Pokémon Go?
Mobilní aplikace a videohra založená na principu reality. Hra začíná vytvořením vlastní postavy. Posléze se mohou začít objevovat pokémoni, které je možné chytat na různých místech do takzvaných pokéballů.
Chytání pokémonů je možné teoreticky všude: doma, na ulici či kdekoliv jinde. Nese to s sebou řadu rizik. Kvůli nepozornosti a věnování se hře řidiči bourají, pěší mohou skončit pod koly aut. Hráči se nevědomky dostávají bez dovolení na cizí pozemky, do podniků, případně vylézají na objekty. Některé to svádí ke krádežím, kdy pod záminkou možnosti ulovit pokémona lákají lidi na odlehlá místa, kde je okradou. V zaměstnání se zase kvůli nepozornosti mohou lehce zranit. Aplikace souběžně využívá GPS, připojení k internetu, data z fotoaparátu i výkon čipu k vykreslování grafiky.