„Původně jsem si myslela, že děti pošlu na nějaké tvořivé dílny, ale nakonec to asi nestojí za to. V pondělí je státní svátek, to si někam společně zajdeme, a ty dva dny už doma samy vydrží," řekla Deníku například maminka dvou školáků z Kroměříže.

Jednak se jí nechce za aktivity platit a také si myslí, že si děti stejně potřebují od školy odpočinout. „Kdyby to byly dva týdny volna, asi bych nějaký program nebo příměstský program vybrala, ale takhle to nestojí za to," krčí rameny.

S nezájmem rodičů o prázdninové aktivity se setkalo i kroměřížské Studio Kamarád. „Plánovali jsme zájezd do zábavního parku Galaxie ve Zlíně a hipocentra v Koryčanech, ale pro malý zájem jsme je nakonec zrušili," přiznává vedoucí Jarmila Slováková.

Podle ní není problém ani tak v penězích, ale možná v tom, že rodiče nemají zájem hlavně starším dětem prázdninový program udělat pestřejší. Velký zájem je prý letos o Miniškoličku, což je dopolední program pro nejmenší předškoláky.

„Oblíbený je také program My jsme malí kuchtíci, kde si hlavně ty mladší děti zkoušejí něco uvařit. Pořádáme jej tentokrát v úterý od čtrnácti hodin," upřesnila vedoucí Studia Kamarád.

Tvořívé dílny pro velké i malé děti připravilo i Muzeum Kroměřížska: v úterý to bude kloboučnická a ve středu zase motýlková dílna. Obě se uskuteční od devíti do dvanácti dopoledne a od jedné do čtyř odpoledne. Vstupné, které slouží na materiál, z něhož budou děti tvořit, činí čtyřicet korun. Aktéři dílen budou moci zdarma navštívit také interaktivní výstavu Ateliér podle Maxe Švabinského (viz text a snímek vpravo).

Po celé podzimní prázdniny bude mít tentokrát otevřeno Středisko volného času TyMy v Holešově-Všetulích.

„V úterý i ve středu k nám mohou přijít děti na spontánní aktivity, jako jsou stolní fotbálek, stolní tenis, trampolína, kulečník nebo taneční podložky," vyjmenovala ředitelka centra Jarmila Vaclachová.

Středisko nabízí také mini-tábor s programem, zatím se prý ale také tam setkávají s malým ohlasem dětí.

„Doufáme, že někdo přijde. Když se tábor nenaplní, nevadí, i tak nabídneme pestré aktivity: taneční workshop, skákání na trampolíně anebo vytvarné podzimní tvoření," dodala ředitelka.

Skutečnost, že děti budou trávit volno spíše doma s rodiči, ovlivňuje patrně fakt, že je v pondělí státní svátek.

„Máme tři dny volna, kdy nemusíme do práce, tak si vezmeme ještě dva dny dovolenou a pojedeme s dcerou na výlet do Beskyd," svěřila se třeba Jana Hrušková z Holešovska.

Podle ní je třídenní volno ideální čas na společnou podzimní dovolenou. „Trochu nám to komplikují jenom volby, takže budeme muset počkat, v pátek odpoledne odvolíme a teprve pak vyrazíme," uzavřela maminka.

Jak strávíte letošní podzimní prázdniny vy? Plánujete pro své děti nějaký program sami, nebo je svěříte volnočasovým střediskům v regionu? Napište nám nebo se zapojte do diskuse pod článkem!