„Pěkný podraz na lidi. Obrovská reklama a pak takové vstupné. Ještě že bydlíme v Kroměříži a mohli jsme se otočit a jít domů jako spousta jiných," postěžovala si jedna ze čtenářek. Také další diskutující nakonec do zahrady kvůli vstupnému nešel.

„Výše nedělního vstupného nebyla uvedena na plakátech ani na internetových stránkách. U vchodu do zahrady jsme proto nevěřili vlastním očím a šli jsme raději do Podzámecké a pak domů, což máme čtyřicet kilometrů," rozhořčil se.

Kastelán Arcibiskupského zámku, který má na starosti i přilehlé zahrady, má ale na takové ohlasy okamžitou odpověď.

„Musíme si uvědomit, že z každé koruny, kterou dá člověk za vstupné v Květné zahradě, jde polovina na údržbu zahrady Podzámecké," upozorňuje Martin Krčma.

Nejednalo se podle něj navíc o běžnou prohlídku. Její cena sice byla pro znovuotevření zvýšena, ale ze čtyřiceti na sedmdesát korun v případě plného vstupného a šlo navíc o festivalovou cenu, která zahrnovala dvoudenní program plný her, divadla, kostýmů a třeba i ohňostroj.

„S návštěvností jsme byli naprosto spokojení a to i s tím faktem, že třeba cena některé lidi odradila a místo Květné navštívili jiné místo, třeba Podzámeckou zahradu," potvrdil Deníku kastelán.

Festival spojený právě s otevřením obnovené zahrady podle něj navštívilo kolem tří tisíc lidí.

„Předčilo to naše očekávání, bylo to na hranici této akce. Pokud by jich bylo víc, nebyla by tak pohodová a příjemná atmosféra, jak předpokládáme, že byla," je přesvědčen kastelán.

Řada provozovatelů v Kroměříži hlásila podle něj v tomto termínu skokový nárůst tržeb, podobné to bylo i přímo v Arcibiskupském zámku . „Návštěvnost v Podzámecké zahradě byla dokonce extrémní. Chceme se proto snažit i do budoucna spojit různé akce s památkami, tak aby měly výraznější dopad na cestovní ruch," dodal Martin Krčma.

Velkým problémem je ale podle něj fakt že město žádným způsobem péči o zahrady nepodporuje, ačkoli v Kroměříži žádný jiný park není.

„To naopak my ještě platíme smluvním organizacím města za odvoz odpadů, nakládání s vodou a řadu dalších věcí, na které bychom mohli alespoň dostat nějaké úlevy," upozornil kastelán.

Náklady na údržbu obou kroměřížských zahrad jsou podle kastelána srovnatelné: v Květné jsou nákladnější zahradnické práce a Podzámecká se jim vyrovnává svou rozlohou, počtem návštěvníků a provozem právě kvůli její dostupnosti. Řeší se v ní totiž úklid cest, odpadků, řešení vandalismu nebo třeba zabezpečení zahrady.

„Rozhodně však neplánujeme zavést vstupné do Podzámecké zahrady, jak si někteří myslí. Proto patří velký dík těm, co pravidelně navštěvují Květnou zahradu, která slouží jako reprezentace kraje, protože tím podporují i provoz té druhé, Podzámecké, kterou lidé naopak využívají například pro pravidelné procházky," uzavřel Martin Krčma.