VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáše bojujícího s leukémií přišly podpořit přes dvě stovky lidí

Kroměříž – „Máte šanci pomoci někomu, kdo to opravdu potřebuje. Nemoc se dá zvládnout, ale člověk musí mít naději a vy mu ji tím, že jste tady dáváte." Tyto věty slyším, jen co vcházíme na Transfuzní a hematologické oddělení Kroměřížské nemocnice.

7.3.2015 2
SDÍLEJ:

Podpořit Tomáše Nadě, který bojuje s leukémií a hledá vhodného dárce kostní dřeně, přišly v pátek do Kroměřížské nemocnice desítky lidí.Foto: DENÍK/Nikol Diviaková

Hlásá je postarší paní směrem asi ke třem desítkám lidí, kteří sedí u stolů a vypisují dotazník potřebný pro registraci do seznamu dárců kostní dřeně. V pátek se tam totiž konal zápis těch, kteří se rozhodli přidat do registru a nechali si odebrat vzorek krve pro testování.

Podpořit Tomáše Nadě, který bojuje s leukémií a hledá vhodného dárce kostní dřeně, přišly v pátek do Kroměřížské nemocnice desítky lidí.

Akce měla jasný podtext: najít vhodného dárce dvaadvacetiletému Tomáši Naďovi z Kroměříže, který bojuje se zákeřnou leukémií. A zkusit být tím jediným vyvoleným ze sto dvaceti jsem se rozhodla zkusit i já. Právě taková je totiž podle odborníků šance, že se Tomášovi podaří najít vhodného dárce kostní dřeně. Proto jsem se vypravila darovat dva mililitry krve, které ukáží, zda mám s Tomášem shodu a můžu mu pomoci.

„Ve vzorku krve se zkoumá deset znaků a z nich musí být devět shodných. Nemusí to být stejná krevní skupina, ale genetické znaky ano. Kdybyste byla vhodným kandidátem, tak vás osloví," říká mi Zdena Wasserbauerová, která už osmnáct let dělá nábory do registru dárců kostní dřeně. Je z Otrokovic, dřív dělala účetní, ale v jejím životě přišel zlom, když jí onemocněl tehdy sedmiletý vnuk.

„V nemocnici na lůžku vedle něj ležel tříletý Honzík, který potřebovat dárce, tak jsem mu ho začala shánět. Bohužel se mi to nepodařilo a chlapec za rok a půl zemřel. Tehdy jsem si řekla, že udělám, co bude v mých silách, abych takovým osudům zabránila," říká žena.

Nyní je na řadě dvaadvacetiletý Tomáš z Kroměříže a paní Zdena se proto vydala na střední školy v Kroměříži, aby studenty obeznámila se situací a vyzvala je k zapojení. Měla úspěch: na transfuzní a hematologické oddělení dorazilo v pátek 6. března 220 lidí, převážně právě studentů středních škol.

„Nemám strach, cítím se docela dobře. Přišla jsem s kamarádkami, měli jsme přednášku a díky ní jsme se rozhodli sem jít," potvrzuje třeba osmnáctiletá Alena Vojáčková, která právě sedí na růžovém křesle a čeká na odběr krve.

Když stojím v řadě s vyplněným dotazníkem, mísí se ve mně pocity: na jednu stranu strach a obavy, na druhou tu panuje docela příjemná nálada. Personál nemocnice se ochotně usmívá, ke všem je přívětivý a nabízí džus. Lékařky v bílých pláštích podávají informace a studenti, kteří vycházejí po odběru, si rukou drží vatičku na místě vpichu.

„Ani jsem nevěděl, že už mi krev vzali. Bylo to opravdu rychlé a bezbolestné," říká osmnáctiletý Dominik Košulič, který studuje veterinu. Snažím se mu věřit, přestože si myslím opak.

Podpořit Tomáše Nadě, který bojuje s leukémií a hledá vhodného dárce kostní dřeně, přišly v pátek do Kroměřížské nemocnice desítky lidí.

„Našlo se nás hned několik, co jsme si dodali odvahu a řekli si, proč se nezapojit, když můžeme někomu zachránit život. Šance je opravdu malá a čím víc lidí se zapojí, tím se zlepší. Proto jsme tady," dodává mladík.

Dodal mi tím odvahy, ale přesto jsem nervózní. Nemám ale čas se tím zabývat, protože chvíli na to volají mé jméno. Proderu se davem a mířím do místnosti s oranžovými stěnami, kde jsou čtyři růžovou kůží potažená křesla.

„Posaďte se," říká mi lékařka a ukazuje směrem k zadnímu křeslu na levé straně.

Podpořit Tomáše Nadě, který bojuje s leukémií a hledá vhodného dárce kostní dřeně, přišly v pátek do Kroměřížské nemocnice desítky lidí.

„Prodělala jste nějakou nemoc, berete léky," ujišťuje se ještě. Pak už mi zatahuje páskou ruku nad loktem a chystá injekci. V tu chvíli vím, že to bude bolet. Nesnáším očkování a odběry krve, ale v duchu si říkám, že to prostě musím vydržet.

„Dívejte se dopředu," radí mi. Otáčím radši hlavu na druhou stranu, zatínám zuby a čekám. Štíplo to, ale vzápětí mi lékařka sděluje, že je po všem. „Opravdu?" ptám se překvapeně. V tu chvíli už je stres pryč a tělem mi proudí příjemný hřejivý pocit. Myslím, že ten cítil každý, kdo odsud odcházel.

V čekárně si všichni sdělují dojmy a Zdena Wasserbauerová dodává odvahu těm, které odběr teprve čeká. Pak upozorňuje také na to, že dárců je v České republice velmi málo.

Podpořit Tomáše Nadě, který bojuje s leukémií a hledá vhodného dárce kostní dřeně, přišly v pátek do Kroměřížské nemocnice desítky lidí.

„Před deseti lety jsme hledali dárce jednou za dva tři roky, teď v posledních třech letech je to každého půlroku. Každý čtvrtý nemocný u nás vhodného dárce nenajde a umírá," říká.

Sedmdesát procent kostní dřeně k nám putuje z Německa. Tam je dárcem každý sedmý člověk, u nás až každý dvě stě osmdesátý. „Je potřeba, aby se zapojilo co nejvíc lidí," dodává.

Právě tyto informace motivovaly osmnáctiletého Pavla Hilšera, který dorazil se spolužáky ze střední školy Centra odborné přípravy technické.

„Bylo to úplně v pohodě, vůbec jsem se nebál. Strach z jehel nemám. Ve škole jsme měli přednášku a když jsem slyšel, jak to funguje a jaká je pravděpodobnost, neváhal jsem ani minutu. Hodně mě to motivovalo," říká před odchodem.

Většinu přítomných také zajímá, zda je případný odběr kostní dřeně bolestivý. Podle paní Wasserbauerové ne.

„Dříve se brala kostní dřeň z pánevní kosti, dnes už se to moc nedělá. V osmadevadesáti procentech se odběr provádí separací buněk. Není to bolestivé, jsou to dva vpichy, člověk jen musí tři hodiny vydržet, chvilku to trvá," dozvídáme se.

Zdravotní kritéria nakonec v pátek v nemocnici splnilo 175 lidí, kteří se zařadili do registru dárců kostní dřeně: nyní mohou pomoci někomu zachránit život.

„Zájem nás opravdu velmi mile překvapil. Děkujeme všem, kteří mají chuť pomáhat a svou návštěvou dokázali, že to myslí vážně," poznamenala lékařka oddělení Eva Zdráhalová s tím, že lidé začali k zápisu do registru přicházet už před touto akcí: od poloviny ledna jich bylo více než šedesát.

A Tomáši Naďovi z Kroměříže můžete stále pomoci i vy, tím, že se přihlásíte do registru a podstoupíte potřebná vyšetření, která prokáží, zda jste vhodným dárcem.

Do registru je možné se nechat zařadit v Kroměřížské nemocnici, nebo případně v dalších nemocnicích ve Zlínském kraji. Vítáni jsou dárci ve věku 18 až 35 let, kteří jsou bez zdravotních potíží.

Autor: Soňa Ličková

7.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé prasat ošetřovatel/ka na úseku výkrmu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Těšnovice, - Pracovní náplň: shrnování exkrementů do podroštových prostorů, přesuny zvířat, nakládka a vykládka zvířat, umývání stájových technologií vysokotlakým zařízením, - Požadavky: vzdělání není rozhodující, možnost zaškolení, dochvilnost, spolehlivost, zodpovědnost, - Mzdové ohodnocení: 18 000,-Kč hrubá mzda, dle dosažených výsledků možnost ročních odměn (13.plat), bonusový program společnosti (penzijní připojištění, příspěvek na obědy, příspěvek na rekreaci, vzdělávání a zdraví) až 2 716 Kč/měs., - kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: jaroslav.blaha@szp.cz. Pracoviště: Szp těšnovice a.s., 767 01 Kroměříž 1. Informace: Jaroslav Blaha, +420 720 976 679.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce - příprava zboží na expedici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Kroměříž, - Nápň práce: vychystávání zboží na palety dle objednávkových listů, příprava na expedici, - Požadujeme: vzdělání není rozhodující, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, průkaz na VZV výhodou, možnost vyřízení, - Nabízíme: HPP na dobu určitou s možností prodloužení, prémie za směnnost, osobní ohodnocení, nástup možný ihned, - Přihláška formou zaslaného životopisu na emailovou adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontakt na tel. +420 777 776 355 p. Večerka. Po obdržení životopisu Vás bude kontaktovat personální oddělení a dohodne s Vámi další postup., - Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult s.r.o. - jožky silného - agentura práce, Jožky Silného, č.p. 2824, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 20 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Provozně technický pracovník/ce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Kroměříž, - vyučení, řidičský průkaz skupiny B , znalost jednoduchého účetnictví výhodou, očekáváme vlastní iniciativu, komunikativnost, - firma poskytuje stravenky, nástup možný ihned, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: martina.pistinkova@lukrom.cz nebo kontakt telefonicky Po-Pá (7:00 - 15:30 hod.). Pracoviště: Lukrom, spol. s r.o. - kroměříž, Kaplanova, č.p. 1810, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Martina Pištínková, +420 602 762 638.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 18 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní manažer/ka pro americký trh. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Střílky, - Vyhledávání exportních příležitostí na americkém trhu, Komunikace se stávajícími dodavateli a asistence při prodeji zahraničním zákazníkům, Kontrola kvality surovin a zboží při exportu i importu, - vyučení, vynikající komunikační a organizační dovednosti, znalost portugalštiny na úrovni rodilého mluvčího, anglický jazyk slovem i písmem na úrovni C2, španělština výhodou, velmi dobrá znalost jihoamerického obchodního prostředí, spolehlivost, flexibilita, - doba určitá 2 roky s možností prodloužení, pracovní doba: Po-Pá: 11-18h, - benefity: možnost naučit se nový věcem, rozvíjet se a profesně růst, každý den wellness oběd z místních surovin zdarma, - kontakt osobně na pracovišti (Tilak restaurace, Zámecká 208, Střílky) každou středu v čase 15:00 - 17:00 hod. nebo své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: Vladimir.lusik@naturescare.cz. Pracoviště: Natures care cz s.r.o., Hlavní, č.p. 15, 768 04 Střílky. Informace: Vladimír Lusík, +420 604 993 717.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Předání prstenu výhercům Svatebnímu páru Deníku v redakci v Uherském Hradišti.
7

Při svatbě nám pršelo štěstí, říká výherkyně prstenu s brilianty Radka Vaculková

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Kartou už zaplatí i rybářský lístek

Poplatky mohou lidé na kroměřížské radnici v budově B na Husově náměstí nově platit i platebními kartami. Významně byl také rozšířen i okruh poplatků, které je tam možné uhradit.

AKTUALIZOVÁNO

Holešov dává možnost studentům přivydělat si

Tradiční letní brigády pro studenty organizuje už pátým rokem město Holešov. Na projektu s městem a pracovníky úřadu spolupracují i příspěvkové organizace, osadní výbory či obchodní společnosti města.

Barborka bude mít osm nových lůžek pro těžce postižené

Pro těžce postižené budou mít v Domově Barborka od července 2019 místo stávajících čtyř hned dvanáct lůžek odlehčovací pobytové služby.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT