Tržní řád, který upravuje veškerý prodej na území města, vešel v platnost v červnu 2013. Od té doby se podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny sice situace zlepšila, podvodníky, kteří se snaží napálit občany, je ale ve městě čas od času pořád vidět.

„Podomních prodejců ubylo, vyhláška tedy smysl měla. Nově se ale snaží přizpůsobit taktiku jejím podmínkám, takže skrývají prodej pod různé průzkumy a podobně," připouští mluvčí.

Zatím poslední případ řešila městská policie v pondělí: muž a žena nabízející pojištění procházeli městem, zvonili u domů a nabádali k uzavření smlouvy. Ve Vodní a Farní ulici je zpozorovala operátorka kamerového systému, která na místo vyslala hlídku.

„Zadrželi jsme muže a ženu, kteří zákaz podomního prodeje na území města nerespektovali a porušovali tím tržní řád. Strážníci jim za to udělili blokovou pokutu," potvrdil ředitel městské policie Libor Kubiš s tím, že zmíněný případ bohužel opravdu není ojedinělý.

„Stížností však po vydání městské vyhlášky přeci jen ubylo," dodal Libor Kubiš.

Rovněž tento týden se nepoctivým prodejcům podařilo napálit i seniorku z Kroměříže. O případu informoval na sociální síti fyzioterapeut Vladimír Duda, u kterého se léčí dcera poškozené.

„De facto na sílu ji donutili podepsat nevýhodnou smlouvu o přechodu k jiné plynárenské společnosti," vysvětlil. Dcera důchodkyně se však nenechala zastrašit a situaci začala ihned řešit.

„Přes regulační úřad si zjistila, jak smlouvu písemně vypovědět a na městském úřadu v Kroměříži si ověřila, že podomní prodej je ve městě zakázán. Řádění prodejců se už kvůli starým lidem musí udělat přítrž," míní muž.

S podobným problémem se potýká také paní Kateřina, jejíž jednaosmdesátiletá babička uzavřela smlouvu s podomním prodejcem zastupujícím pro změnu dodavatelskou firmu energií.

„Zjistili jsme to úplnou náhodou. Zjišťujeme, co se vlastně stalo a jaké jsou podmínky," posteskla si na sociální síti žena.

V úterý podle pak obcházeli Kroměříž pro změnu dva muži v obleku. „Zvonili u nás, byli to dva mladíci. Měli to pěkně nacvičené, ale manžel je vyprovodil. Obcházeli ovšem celé město," upozornila další z diskutujících.

Každý, kdo se s podobným typem prodejců setká, by se měl obrátit na linku městské policie, která na dodržování městských vyhlášek dohlíží.

V případě, že se pak lidé dostali kvůli podepsání nevýhodné smlouvy do potíží, mohou se obrátit na poradnu Sdružení obrany spotřebitelů, která sídlí v Kroměříži na Husově náměstí. Odborníci jim poradí, jak od smlouvy odstoupit a případný problém vyřešit.