O havárii, která připravila jednu z rodin doslova o střechu nad hlavou a další minimálně o nemovitost, informoval Deník už několikrát: došlo k ní během jedné z nocí na začátku prosince.

„Závada vznikla na hlavním řadu, který je široký sto šedesát milimetrů, únik byl tedy asi čtyři litry vody za vteřinu. Než se to opravilo, mohlo tak vytéct nějakých šedesát kubíků, takže prakticky celý bazén,“ vylíčil už dříve místostarosta Koryčan Lubomír Daníček.

Za několik hodin tak vznikly na obou domech v Masarykově ulici hluboké praskliny, bydlení v domě tak bylo vyloučeno a majitelé do něj dostali okamžitý zákaz vstupu. Ještě před vánočními svátky se poškozená rodina přestěhovala do městského domu, který jí poskytla radnice.

„Teď už situaci řeší pouze majitelé nemovitostí se společností Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK) a pojišťovnou. My jsme se připojili k pojistné události kvůli poškození chodníku, kvůli čemuž jsme udělali potřebná dopravní opatření,“ okomentoval Lubomír Daníček.

Zatímco zhruba měsíc po havárii nebylo ještě zcela jasné, co s budovami bude, dnes už je verdikt jasný: oba domy půjdou k zemi.
Firma VaK už podle místostarosty poskytla některé kroky k tomu, aby k demolici došlo.

„Myslím, že celá věc se hodně posouvá, domy by mohly být strženy zhruba do měsíce. Vím, že VaK už jedná ohledně odpojení od inženýrských sítí a ohledně demoličního výměru,“ řekl Deníku.

Kromě toho společnost provedla revizi hlavního vodovodního řadu a na letošek naplánovali i jeho částečnou výměnu. Co ale město tíží, je chodník, který je už přes čtvrt roku neprůchozí a lidé úsek obcházejí po silnici.

„Dotkl se jej průsak. Až se odstraní dům včetně základů, bude patrný i stav chodníku. Dokud domy nebudou stržené, lidi na chodník nepustíme,“ upozornil místostarosta.

Po demolici je podle něj možné, že na místě obratem vyroste minimálně jeden nový dům.

„Vím, že to manželský pár řeší v rámci rodiny. Jaké bude rozhodnutí, nevím, ale je reálné, že si nový dům postaví právě na tom místě,“ dodal.

Zatím se však lidé musejí spokojit s městským bytem, jehož provoz hradí VaK.

„Myslím, že to je k jejich spokojenosti, že si nijak nepohoršili. Časem by měli dostat plnění od pojišťovny a je vyloženě na nich, jestli si postaví nový dům, pořídí byt, nebo cokoliv jiného. Právě role pojišťovny je tu ale podstatná,“ uzavřel místostarosta Koryčan Lubomír Daníček.