Rozhledny na Zlínsku

Rozhledna Doubrava u Vizovic

Doubrava u VizovicDoubrava u VizovicZdroj: navylet.cz/Marzper

Kde: Na hřebeni Vizovických vrchů nedaleko vrcholu Doubrava (676 m n. m.) byl v roce 2002 postaven kovový, 55metrový vysílač s rozhlednou Doubrava u Vizovic, nazývaný také Loučka. Vyhlídková plošina je ve výšce 33 metrů. Vysílač nahradil původní dřevěnou stavbu z poloviny minulého století.

Proč navštívit: Z vyhlídkové plošiny jsou hezké výhledy na Vizovické a Hostýnské vrchy, Luhačovickou vrchovinu, Vizovice, Zlín, Svatý Hostýn a také Radhošť. Za příznivého počasí odsud dohlédnete až na Slovensko na Malou a Velkou Fatru. Pod rozhlednou je stánek, kde se můžete občerstvit nebo si na památku koupit malý suvenýr.

Jak se tam dostanu: Autem je možné dojet na parkoviště mezi Vizovicemi a Loučkou, odsud už je to na vrchol jen 500 metrů po modré. 

Rozhledna Královec u Valašských Klobouk  

Rozhledna Královec, Valalšské KloboukyRozhledna Královec, Valalšské KloboukyZdroj: navylet.cz/Marzper

Kde: Zhruba kilometr a půl od Valašských Klobouk se na vrchu Královec vypíná v nadmořské výše 655 metrů dřevěná rozhledna vysoká 22 metrů. Má tři pojmenování, kromě názvu Královec se jí také říká i Na Finiši anebo U Cyrila Bureše, podle místního skladatele a hudebníka. 

Proč navštívit: Při příznivém počasí je z rozhledny výhled nejen na město, ale také na Vizovické vrchy, Bílé Karpaty, Valašsko a Javorníky. Nejkrásnějším výhledem z rozhledny se pak můžeme kochat směrem západním, kde se nám otvírá úžasné půlkruhové panoráma. Rozhledna je volně přístupná.  

Jak se tam dostanu: Autem se dostanete nejdál k rekreačnímu středisku Královec s restaurací, odkud je to po červené turistické značce asi 500 metrů. Červená značka a také naučná stezka vás na Královec dovedou také z centra Valašských Klobouk, z Masarykova náměstí - projdete se asi 1,5 kilometru.

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty

Čubův kopec s rozhlednouČubův kopec s rozhlednouZdroj: navylet.cz/Marzper

Kde: V Javornících na samé hranici se Slovenskem, asi 2 km východně od obce Francova Lhota se do nadmořské výšky 720 metrů vypíná Čubův kopec s originální dřevěnou rozhlednou.

Proč navštívit: Dřevěná rozhledna, jejíž podoba byla inspirovaná valašským kloboukem - lepákem,  byla na počátku 21. století vystavěna na místě rozhleden starších, které tady stávaly už za druhé světové války. Jde o 18 metrů vysokou stavbu, která má hned několik vyhlídkových plošin. Z té nejvyšší se otevírají pěkné pohledy na Javorníky, Vizovickou vrchovinu, Bílé Karpaty, ale i Vekou a Malou Fatru na sousedním Slovensku. Pro návštěvníky rozhledny jsou zde umístěny informační tabulky a orientační mapky. Rozhledna je volně přístupná. 

Jak se tam dostanu: Výstup k rozhledně je možné podniknout po zajímavé naučné stezce od Francovy Lhoty, vedoucí kolem památné Kobzovy lípy. Procházka je to nenáročná, a tak si na ni mohou určitě troufnout i rodiny s malými dětmi. Do Francovy Lhoty jezdí autobus ze Vsetína, takže si pěkné výhledy nemusí odpírat ani ti, kteří nemají k dispozici vlastní dopravu. Přes rozhlednu vede také cyklostezka Hornolidečská magistrála. 

Rozhledny na Slovácku

Rozhledna Salaš, nejfuturističtější rozhledna

Rozhledna SalašRozhledna SalašZdroj: Deník/Pavel Bohun

Kde: Rozhledna Salaš se nachází u obce Salaš u Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, v pohoří Chřiby. Nachází se v nadmořské výšce 366 metrů.

Proč navštívit: Je z ní pohled na okolní Chřiby. Celoročně veřejně přístupná rozhledna se železnou konstrukcí a dřevěným obložením byla postavena mezi podzimem 2014 a srpnem 2015. 

Jak se tam dostanu: Přístup k rozhledně je pro pěší po částečně zpevněných cestách z horního konce vesnice Salaš.

Rozhledna Lhotka

Rozhledna LhotkaRozhledna LhotkaZdroj: Deník/Pavel Bohun

Kde:  Rozhledna stojí nad obcí Hradčovice, v místní části Lhotka, asi 5 km severozápadně od Uherského Brodu.

Proč navštívit: Elegantní stavbu rozhledny tvoří trubkový, 35 metrů vysoký stožár se zastřešenou vyhlídkovou plošinou, na kterou vede schodiště ovinuté okolo roury s 96 schody. Z vyhlídkového ochozu umístěného osmnáct metrů nad okolním terénem lze zahlédnout Uherský Brod a hřeben Bílých Karpat. Rozhledna je otevřená celoročně.

Jak se tam dostanu:  Až téměř k rozhledně je možné dojet autem: zaparkujte ho u brány bývalého JZD, odkud je to už jen kousek pěšky. Nejbližší zastávka vlaku je ta v Hradčovicích, po silnici odsud jsou to pak ještě dva kilometry.  

Rozhledna Pod Vojanskú (Bystřice pod Lopeníkem) 

Rozhledna Pod Vojanskú.Rozhledna Pod Vojanskú.Zdroj: Deník/repro

Kde: Třináctimetrová dřevěná rozhledna z roku 2011 leží na cyklostezce v nadmořské výšce 420 metrů a je spojena s odpočívadlem. Nachází se těsně vedle hlavní silnice z Uherského Brodu do Starého Hrozenkova na přechod na Slovensko. 

Proč navštívit: Výhled z rozhledny je na Bystřici pod Lopeníkem a blízké okolí. Výhled z krytého ochozu ve výšce 10 metrů je východním směrem kvůli vysokému lesu znemožněn.

Jak se tam dostanu: Z horní části Bystřice pod Lopeníkem vede k rozhledně 650 metrů dlouhá hrubá asfaltová silnice do mírného kopce. Pouze posledních 50 metrů je stoupání příkré.

Pokud bychom chtěli dojet k rozhledně z příkrého kopce, odbočíme 700 metrů od motorestu Rasová z hlavní silnice na Slovensko doprava směrem ke kamenolomu a po pár metrech narazíme na zelenou značku. Po ní se vydáme nejprve 450 metrů po rovině po šotolinové cestě, až narazíme na hrubou asfaltku, která nás po dalších 850 metrech bezpečně přivede až k rozhledně. První silnice je sjízdná na silničním kole, druhá je vhodná pro horská kola.

Rozhledna Modrá (Židoviny) 

Rozhledna na kopci Židoviny nad Modrou se dočkala omlazení.Rozhledna na kopci Židoviny nad Modrou se dočkala omlazení.Zdroj: DENÍK/Zdeněk Skalička

Kde:  Dřevěná vyhlídka vysoká 12 metrů stojí u silnice severně nad obcí Modrá (u Velehradu) v nadmořské výšce 275 metrů. Je celoročně bezplatně přístupná.  

Proč navštívit: Zastřešený ochoz ve výšce 9 metrů nabízí kruhový výhled na Chřiby, Bílé Karpaty, Hostýnské vrchy, Pálavu i Uherské Hradiště.

Jak se tam dostanu: Z návsi v Modré je to rovný kilometr po dobrém asfaltu. Nejprve se jede po rovině, za hospodou pak následuje prudké čtyřsetmetrové stoupání až k rozhledně. Sjízdné na silničním kole.

Rozhledny na Kroměřížsku

Rozhledna Zdenička

Rozhledna Zdenička.Rozhledna Zdenička.Zdroj: Jarmila Kuncová

Kde: Patnáctimetrová dřevěná rozhledna Zdenička leží na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík (305 m. n. m.). 

Proč navštívit: Ze zastřešené plošiny ve výšce 12 metrů se nabízí kruhový výhled na Chřiby, Hostýnské vrchy a Kroměříž. Rozhledna je za příznivého počasí volně přístupná.

Jak se tam dostanu: K rozhledně vedou z Těšánek dvě strmé cesty. Tři sta metrů za areálem Gruntu se ze silnice sjede prudce z kopce, překoná se potok a pak se nekompromisně stoupá téměř 700 metrů úzkou pěšinou až na rozcestí na hřebeni plochého návrší. Poté se odbočí doprava a téměř po rovině se po půl kilometru dojede k závoře. Příkrým stometrovým stoupáním se pak mezi nově vysazeným třešňovým sadem zdolá poslední kopec a k rozhledně už pak následuje 200 metrová rovinka.

Druhou možností je uprostřed obce odbočit jedinou širokou cestou doprava dojet k potoku a pak se zakousnout do třistametrového strmého kopce až k rozcestí na hřebeni kopce. Tady se odbočí doleva a po návrší se už jen mírně do kopce dojede po 1300 metrech k závoře. První popisovaná cesta je náročnější a měří 1700 metrů, druhá pak 2400 metrů. Sjízdné pouze na horském kole.

Rozhledna Lebedov 

Rozhledna Lebedov.Rozhledna Lebedov.Zdroj: Deník/repro

Kde: Devítimetrová dřevěná rozhledna, celoročně a bezplatně přístupná, symbolizující větrný mlýn, stojí nad osadou Lebedov (místní část obce Zdounky) poblíž Koláčkova mlýna.

Proč navštívit: Z ochozu rozhledny lze shlédnout osadu Těšánky, obec Zdounky, údolí říčky Kotojedky, Litenčickou pahorkatinu směrem ke Kroměříži, rozhlednu Zdenička či přilehlou část pohoří Chřiby s rozhlednou na Brdu.

Jak se tam dostanu: Obec Lebedov leží na silnici z Kroměříže do Koryčan. 350 metrů za Gruntem Galatík v Těšánkách se zatočí doprava a stejnou cestou se pokračuje, jako kdybychom stoupali na rozhlednu Zdenička, která je postavena na protějším kopci.

Kolem Koláčkova mlýna se po 300 metrech sjede k potoku, po jehož překonání se nám objeví vyjetá luční pěšina vlevo do strmého kopce. Sklon 200 metrů dlouhé pěšiny je však srovnatelný se solidní sjezdovkou, takže kolo nám zde bude spíše na obtíž. Z hlavní silnice k potoku sjízdné pouze na horském kole, posledních 200 metrů je sjízdné pouze z kopce.

Rozhledny na Valašsku

Rozhledna Cyrilka na Pustevnách

Rozhledna Cyrilka na PustevnáchRozhledna Cyrilka na PustevnáchZdroj: Deník/Michal Burda

Kde: Vyhlídkový altán Cyrilka najdete v rekreační oblasti Pustevny, cestou k soše pohanského boha Radegasta a na horu Radhošť, vzdušnou čarou 6 km jižně od Frenštátu p. R.

Proč navštívit: Je z ní krásný výhled do údolí města Frenštát p. Radhoštěm, na Pustevny, pohoří a za dobré viditelnosti také na Lysou horu a na Slovensko. 

Jak se tam dostanu: K Cyrilce je skalnatý výstup, lze však tento výhled vidět z cesty nad Cyrilkou, kde vede od Pusteven zpevněná cesta, na Pustevny můžete se dostat autem, autobusem nebo lanovkou. 
Pěšky: po modré TZ z Trojanovic - Pusteven na Radhošť, na kole: na Pustevny po cyklotrase 6016. 

NEJrozhledny v Olomouckém kraji

NEJ rozhledny v Moravskoslezském kraji