„Problém s výherními automaty jsme řešili asi přede dvěma roky. Myslím si, že podnikatelé pochopili, že provozovat herny není možné všude,“ sdělil starosta Kroměříže Miloš Malý.

Podle něj se snižování počtu hracích automatů týká měst s větší kupní sílou, jako je třeba Zlín. „My tady naštěstí nemáme takový případ, že by vedle školy stála obrovská herna. Je tu pouze jedna, která je naproti kostelu, ale ta má velmi malou rozlohu. A velká kasina v Kroměříži nejsou,“ doplnil Malý.

S regulací počtu hracích automatů zatím získávají zkušenosti například radní v Uherském Hradišti. Přijetím obecně závazné vyhlášky k letošnímu 1. lednu slovácká metropole přišla o dva a půl milionu korun, které ročně získávala za provoz přístrojů.
Tam zastupitelstvo snížilo počet automatů na sedmadevadesát. Radnice se při tom snažila přístroje vymýtit z městských sídlišť, blízkosti škol, centra a jiných frekventovaných lokalit.

Přístroje vydělávají městům v kraji ročně několik milionů korun

Omezením počtu automatů a změnou pravidel pro provozování těchto přístrojů se v současnosti zabývá také zlínský magistrát. „Rada města jedná o zpřísnění povolení pro umístění výherních automatů v blízkosti škol a jiných školských zařízení,“ sdělila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Za minulý rok tam přispěli hráči a provozovatelé do městské kasy částkou přibližně pět a půl milionu korun. Úředníci ve Zlíně evidují 1 188 výherních přístrojů.

Názory na problematiku výherních přístrojů se u obyvatel Kroměříže různí. Někteří jsou rozhořčeni, jiní si heren ani nevšimnou.
„Jestli někdo vydělává na hlouposti druhých, tak je to jeho věc. Jsme přece vybaveni svědomím. Kdo neodolá automatům, má slabou vůli a nejspíš asi i problém,“ konstatoval například devětadvacetiletý Marek Kovář z Kroměříže.

Za poslední tři léta kroměřížská radnice získala do městské kasy kolem třech milionů na správních poplatcích a kolem tří milionů a osmi set tisíc na poplatcích místních za rok.

„Počet hracích automatů ve městě se výrazně nemění, za loňský rok evidujeme dvě stě dvacet osm strojů,“ informoval mluvčí města Kroměříže Pavel Zrna.

Zatímco zlínská radnice používá výtěžek z provozu hracích automatů na různé kulturní a dětské projekty nebo na prevenci sociálně-patologických jevů, podle Zrny výtěžek v Kroměříži není určený pro konkrétní cíl.
„Příjem z poplatků za hrací automaty putuje do společného městského rozpočtu,“ konstatoval Zrna.