Počet opilých či podnapilých lidí za volantem totiž v porovnání s loňskem vzrostl na dvojnásobek.
Kroměřížští dopravní policisté poukazují především na statistiky od začátku ledna do včerejšího dne. „Loni zavinilo dopravní nehodu celkem sedm řidičů pod vlivem. Letos je to už čtrnáct. Tohle je strašné číslo, hrůza hrůzoucí a musíme s tím něco dělat,“ zlobí se zástupce vedoucího dopravního inspektorátu kroměřížské policie Antonín Horák. „Ale nejen mi, ale i sami řidiči,“ apeluje. Ve všech případech pak podle Horáka lidé za volantem spáchali trestný čin, jelikož všichni měli přes jednu promili alkoholu v krvi.
Pokud už dechová zkouška u řidiče prokáže přítomnost alkoholu, je dotyčnému hříšníkovi na místě odebrán řidičský průkaz. Avšak ani tohle jim mnohdy nezabrání, aby za volant znovu sedli. „Evidujeme několik podobných případů,“ potvrzuje kroměřížská policejní mluvčí Blanka Králová. Dodala, že policisté při běžných kontrolách zastavili letos už třináct motoristů. „Jedná se o řidiče, kteří nadýchali určité množství alkoholu, ale nezavinili dopravní nehodu,“ vysvětlila Králová. Smutným rekordmanem, který však nehodu způsobil, je podle ní dvaašedesátiletý řidič z Kroměříže. „V lednu naboural do plotu, v krvi měl přes tři a půl promile,“ podotkla mluvčí.
A jak se k problematice alkoholu za volantem staví řidiči? Osm z devíti oslovených motoristů by za volant nesedlo, pokud by si nebyli jistí, že nejsou takříkajíc čistí. Většina by ale kývla na tolerované nepatrné množství v krvi.
„Malé pivo, třeba po obědě, bych povolil. Občas se stane, že člověk sedne za volant se zbytkovým alkoholem. Není ho moc a není to úmyslné, ale stává se to,“ prozradil Deníku jeden z dotázaných motoristů pod příslibem anonymity.