„Faktor El Niňo má skutečně určitý vliv i na evropské počasí. Vrcholil v prosinci, nyní už teplotní výkyv rovníkových vod Tichého oceánu zmizel a jev ustal, na letošní léto dopad mít nebude," potvrdil mluvčí Českého hydrometeorolo­gického ústavu Petr Dvořák

Extrémní teploty minulého roku se tak konat patrně nebudou. „Obdobně parné léto dlouho nepamatuju, jindy byl vždycky problém chytit několik slunných dnů po sobě," vzpomíná pro Deník třeba Marie Fertová z Kroměříže.

V regionu v loňském roce svítilo loni slunce průměrně 1749 hodin, což je opravdu rekordní číslo. Statistické odhady hydrometeorolo­gického ústavu počítají pro letošek ve výhledu jednoho měsíce s průměrným letním počasím.

„Předpokládáme, že období zhruba do 10. července bude jako celek teplotně průměrné. Ze všech týdnů očekáváme nejteplejší ten na přelomu června a července a následovat by mělo o něco chladnější počasí," uvádí ČHMÚ na svých stránkách.

Stále platí, že mnohé obce na Kroměřížsku se potýkají s nedostatkem vody. Problémy hlásí například v Rajnochovicích nebo v Brusném.

„Výchozí podmínky stavu zásob povrchových a podzemních vod byly k počátku května 2016 výrazně podprůměrné. To není z hlediska možnosti vzniku sucha příznivé, záleží to na množství srážek a výšce teploty v příštích týdnech," uvádí na svém webu trochu kostrbatě hydrometeorologický ústav. Jinými slovy to znamená, že velké zlepšení v tomto směru čekat nelze, ale naděje umírá poslední.

Pamětníci ovšem nad takovými neurčitými předpovědmi kroutí hlavou: dříve bylo podle nich počasí mnohem předvídatelnější a lidé mohli věřit i náznakům přírody.

„Pamatuji si, že jsme liják poznávali podle toho, že hodně kvákaly žáby nebo nebylo v podvečer vidět žádného ptáka. Naopak, pokud mělo být krásně, tak večer ptáci dováděli a šly slyšet sovy," vzpomíná pro Kroměřížský deník důchodce Ladislav Šejbal.

Co se týče dlouhodobé předpovědi, pomohou podle něj také listy stromů. „Pokud lípa na podzim opadá brzo a její listy jsou pestré, léto bude hodně parné. Pokud si pamatuju, tak minulý rok opadala zcela normálně. Ale ani tomu už se dnes nedá na sto procent věřit," uzavírá důchodce.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ