Rodina prožívala jedny z nejtěžších chvil svého života. Když se Kryštof probudil, čekalo na rodiče další nemilé překvapení. Chlapec ochrnul na pravou část těla a přestal mluvit. Jeho léčba je velmi nákladná, pojišťovna ji však neproplácí. Rodiče hledají volné finanční prostředky kde mohou. Naposledy je podpořili běžci sobotního rodinného běhu v Holešově.

„Je to krásná kapka v moři,“ uvedl otec Aleš Surý, když si převzal od pořadatelů akce šek na deset tisíc korun.

„Lidé přišli Kryštůfka podpořit i přes nepříznivé počasí. Toho si vážíme,“ řekl Aleš Surý.

Výtěžek z charitativního běhu prý rodiče použijí na zaplacení speciálních rehabilitací, které zdravotní pojišťovny neproplácí.

Den uniformovaných sborů 2019 v Kroměříži.
Kroměříž zaplavily uniformy. Podívejte se

„Rehabilitace stojí 80 tisíc korun,“ vyčíslil Aleš Surý.

„Město pro Kryštofa zřídilo sbírku, nad kterou převzal záštitu Zlínský kraj. Probíhala tři roky. Také nám pomáhají různé nadace. Velmi štědře nám přispívá i firma, ve které pracuji. A pak samozřejmě takoví hodní lidé, jako jsou ti dnes,“ vyjádřil své díky všem běžcům otec.

„Léčba je zdlouhavá, ale pořád věříme, že jednou zahodíme vozík a Kryštůfek bude chodit sám,“ doufá Aleš Surý.

Běh byl pouze symbolický. Trať měřila necelých půl kilometru. Rodinný běh předcházel hlavnímu nočnímu závodu na deset kilometrů.

„Déšť nás neodradí od účasti na takové akce, která podporuje někoho se zdravotním problémem,“ sdělil po závodě Jaroslav Pavelec, který se do závodu přihlásil spolu se svými dětmi.

„I děti znají pravý důvod pořádání tohoto závodu,“ potvrdil Pavelec.

Night Trail Run je je seriál večerních běhů pro širokou veřejnost.

 „Myšlenkou je uspořádat seriál sportovních akcí, kde vyhrát vždy neznamená doběhnout na prvním místě. Vyhrát znamená předvést to nejlepší, co momentálně dokážu,“ uvádí pořadatelé na svých internetových stránkách.

Závodu předchází právě charitativní rodinný běh.

„Vždy se snažíme podpořit někoho z okolí. Letos to byla právě rodina od Kryštůfka Surého z Kostelan, o kterém jsem se dozvěděla od mé kolegyně,“ řekla za pořadatele Dana Podhajská.

„Snad jim alespoň trochu přispějeme na nákladnou léčbu a Kryštof se jednou postaví na nohy,“ doufá Podhajská.

Ilustrační foto.
Lidé se zkušeností s duševním onemocněním bývají častěji oběťmi než pachateli