Na regionální odběratele krize do středy žádný dopad neměla. Problémů se lidé ani podniky na Kroměřížsku zatím neobávají.

„Pořád jsme chtěli buržoazii, teď ji máme, se vším všudy. Dobře nám tak,“ zhodnotil situaci například Pavel Mozga z Cetechovic. Strach z plynové krize nemá, navíc svou domácnost vytápí dřevem.

Případné potíže si nepřipouští ani Augustýn Petřík. „Jsem na tom finančně dobře. Kdyby mi plyn opravdu zastavili, tak přejdu na topení dřevem. Na to mám totiž taky kotel,“ svěřil se Kroměřížan.

Pokud by přece jen v regionu nastal nouzový stav, jako první hrozí na základě vyhlášky ministerstva odpojení plynu továrnám. A v některých už začínají spekulovat, jak by krizi řešili.

„Je to citlivá věc. Zvažujeme, že bychom přešli na elektriku nebo na jiný zdroj vytápění,“ prozradil například Michal Nosek, předseda představenstva firmy Plastika v Kroměříži.

Zahřejí nás bundy a slivovice

V Magnetonu se k možnosti krize prozatím staví o něco klidněji.

„Strach nemáme. Nějaké řešení by se určitě našlo,“ konstatoval tamní pracovník údržby a energetik Josef Janek.

Důvod k panice nemusí mít podniky, které k centrálnímu vytápění používají jiný zdroj než plyn. Takovým je například bystřický TON.

„Máme uhelné kotle, plyn používáme jen minimálně, je to pro nás záložní zdroj. Potíže bychom měli tehdy, kdyby se nám naše nynější vytápění pokazilo a my museli sáhnout ke druhé variantě,“ poznamenal energetik společnosti Vítězslav Vašalovský.

Po odpojení plynu průmyslovým společnostem by jako druhé přišly na řadu domácnosti, ve třetí fázi pak mimo jiné vzdělávací instituce nebo zdravotnická zařízení. K nejhoršímu prý ale podle provozně obchodního náměstka kroměřížské nemocnice Romana Mádra nedojde.

„Shodou okolností jsem byl několik let v Rusku. Podle mého názoru je to jen dohadování mezi Ruskem a Ukrajinou. A protože jsme až ve třetí skupině, vůbec se nebojíme, ačkoliv je pro nás plyn ústředním zdrojem vytápění,“ sdělil Mádr.

S humorem pak v posledních dnech hodně diskutované téma bere ředitel kvasické základní školy Ladislav Škrabal.

„Kdyby došlo na nejhorší, máme teplé bundy a zahřeje nás i slivovice, kterou jsme letos vypálili,“ uzavřel s úsměvem ředitel.(jk)