„Tříkrálový ples je naší tradicí. Koná se každý rok a tohle je dokonce už šestnáctý ročník,“ uvedla jedna z organizátorů plesu Marie Betlachová.

Doplnila, že každý rok se nese ples v jiném duchu. Jak napovídá podtitul, letos byli vítáni všichni, kteří přišli s jakýmkoliv karibským doplňkem. Vloni měl prý úspěch ples ve stylu folklorním, rok předtím třeba bylo ústředním tématem putování napříč kulturami.

Oficiální začátek plesu byl stanoven na 20. hodinu večer a jen o půlhodinu později už kulturní dům praskal ve švech.

„Vloni tady bylo zhruba tři sta lidí, letos díky mohutné propagaci ještě víc. Chodí hlavně hodně mladých lidí,“ poznamenala s úsměvem Betlachová.

Proč tomu tak je, vysvětlila vzápětí. „Zřizovatelem akce je Arcidiecézní centrum života mládeže Přístav patřící pod olomoucké arcibiskupství a občanské sdružení Sarkander, kterému patří táborové středisko Archa,“ vysvětlila Betlachová, která je sama pastorační asistentkou v Přístavu.

Mladší pětadvaceti let na plese opravdu převládali. „Všechno jsou to lidé, kteří k nám jezdí třeba jako vedoucí na tábory,“ doplnila Betlechová.

Zaplesat si přišel například i devatenáctiletý Miroslav Odstrčilík ze Žeranovic, který na ples dorazil se svou přítelkyní.

„Jsem tady poprvé, ale už několik let jezdím na tábory na Archu. Je tady skvělá atmosféra a určitě tu nejsem naposled,“ poznamenal s úsměvem Odstrčilík.

Karibskou kulturu reprezentoval například bar s velkou nabídkou míchaných alkoholických i nealkoholických nápojů.

Jako na každém plese ani v Podhradní Lhotě nechyběla bohatá tombola. „Ceny jsme získali jak z obchodů, tak třeba od známých, místních nebo od sponzorů,“ řekla Betlachová.

Za zmínku určitě stojí i zajímavý hudební doprovod, který organizátoři zajistili. „Návštěvníkům zahrála skupina Faťa morgána, kterou vede Petr Utíkal, kaplan v Drahoutoších,“ vysvětlila Betlachoá. S úsměvem podotkla, že kaplan je pověstný tím, že v každé farnosti, kde působí, založí kapelu.

Lucie Ságnerová