Nynější třicetikorunový poplatek by se totiž mohl nově pohybovat v rozmezí od devadesáti do dvou set korun. Počítáno je s výjimkami, například při akutním problému.

„Pacient by neměl být v ničem omezován. Nelíbí se mi to. Dvousetkorunový poplatek může fungovat v Praze, ale ne v Kroměříži, kde je jedenáctiprocentní nezaměstnanost,“ okomentoval ve středu jeden ze zamýšlených reformních kroků Páleníček.

Například jeho holešovská kolegyně, neuroložka Andrea Medková však zastává opačný názor. „Dříve než ke specialistovi, má jít pacient ke svému praktickému lékaři. Ten určitým způsobem posoudí závažnost jeho zdravotního stavu. Buď jej pak zvládne sám, nebo ho pošle k odborníkovi,“ vysvětluje neuroložka.

Podle ní by byl proto dvousetkorunový poplatek adekvátní. Od záměru ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nakonec toto pondělí prozatím ustoupil, o jeho zavedení prý v nejbližší době neuvažuje. V rámci zdravotnické reformy chce navrhnout pouze zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Namísto šedesáti korun by lidé platili rovnou stovku.

„Každá reforma, v případě, že bude dobrá, je užitečná. Musíme být optimisté. Nic jiného nám nezbývá,“ tvrdí hulínská praktická lékařka Markéta Gernová.

Samotná hulínská lékařka prý k možnému navýšení poplatku u specialisty zaujímá neutrální stanovisko. „Kdo je zvyklý svého obvodního lékaře obejít, nebude hledět na částku, kterou uhradí. Samozřejmě by ale praktik měl mít zpětnou kontrolu, kde jeho pacient byl,“ konstatovala Markéta Gernová. Podle bystřické praktičky Blanky Kadlecové by byl navýšený poplatek pochopitelný.

„Mám pacientku, která neustále vypadá na umření. Aniž by mě navštívila a poradila se se mnou, jde přímo ke specialistovi. Teprve poté přijde ke mně do ordinace a chce doporučení. Nedám ji ho, jsem naštvaná, tudíž specialista její ošetření musí vykázat jako akutní,“ zlobí se Kadlecová. Dvousetkorunový poplatek by prý proto klidně uvítala.

A jaký je váš názor na zvažované vládní zvýšení poplatků za ošetření u lékařského specialisty? Diskutujte.