Obyvatelé Kroměřížska stejně jako zubní lékaři soudí, že podstatná je péče o chrup

Tak vysvětlují odborníci i pacienti zvažovaný záměr vlády, která chce zpoplatnit u zubařů obyčejnou takzvanou amalgámovou plombu.

Tu přitom doposud lékařům alespoň zčásti hradí pojišťovna. „Maximálně souhlasím s tím, aby člověk, který nedbá na své zdraví a nechodí na preventivní prohlídky, si platil úplně všechno,“ říká nekompromisně například Petra Kuciánová z Kroměříže.

Námitek proti záměru nemá ani Miloslav Vičar. „Vídám denně kolem škol houfy mladých, jak nedbají svého zdraví a kouří jednu cigaretu za druhou. A to se mi moc nelíbí. Jen ať lidé platí,“ vysvětlil Vičar. „Já osobně jsem nejraději, když k zubaři jít nemusím,“ přiznává ovšem Kroměřížan.

Také zubaři z regionu nevidí žádné překážky v tom, proč by lidé nemohli platit za obyčejnou černou plombu.„Je to v pořádku. Péče o chrup je záležitostí pacientů. Záleží na nich, jak se starají o své zuby. Když špatně, tak by také měli platit za nápravu. Jestliže přijdou do ordinace jednou za uherský rok, nesmí se pak divit,“ podotýká třeba kvasický zubní lékař Josef Kučera.

Platbu za plombu by uvítala i zborovická zubařka Alena Nádeníčková. Pár pochybností ale přece jen má.„Bojím se, že na venkově s tím budou mít mnozí problém, už teď obracejí každou korunu. Platit se ale musí, peněz ve zdravotnictví je málo,“ míní Nádeníčková.

Výdaje na plomby by se však podle návrhu zatím neměly týkat všech. Stomatologové by totiž rádi prosadili, aby pacienti ve věku do osmnácti let, dále pak senioři nad pětašedesát let věku a sociálně slabší, byli od úhrady zproštěni.

„Zavedení platby je nezbytností. Prozatím nám pojišťovny proplácejí za každou plombu dvě stě dvacet korun. Náklady na ni jsou však mnohdy, mnohem vyšší. Mohou činit třeba až osm set korun,“ zdůraznila mluvčí Stomatologické komory Zlínského kraje Zdenka Handlířová.

Pokud záměr vlády dostane zelenou, bude se podle Handlířové cena za černou plombu v ordinacích lišit.„Bude to záležet na každém lékaři, cenu si určí podle toho, jakou má nákladovost,“ uzavřela Handlířová.