Vedení Holešova letos zadalo spoustu oprav a zásadních rekonstrukcí.

„Letos nás ještě čeká dokončení zámecké fasády, také kruhového objezdu na ulicích Palackého a 6. května či například částečná rekonstrukce budovy finančního úřadu a plánujeme opravit i veřejné osvětlení například ve Všetulích," vyjmenovala jedny z letošních akcí mluvčí radnice Jana Rohanová.

Ovšem do konce letošního roku ještě vymění asfaltové povrchy v ulici Novosady a proběhne rekonstrukce, která se dotkne i cest, parkovišť a veřejného osvětlení v holešovské části U Letiště.

Například bystřický zámek má již opravené zdi a příkop, zrestaurovali i dřevěné prvky ve výstavních prostorách druhého podlaží. Ovšem radnice se mimo kulturu letos zajímala třeba i o bezpečnost.

„Došlo k rozšíření městského kamerového dohlížecího systému, proběhla také oprava chodníků v Rusavské ulici, ale dokončili jsme druhou etapu generální rekonstrukce veřejného osvětlení například ve Vsetínské, Palackého či Hostýnské ulici," konstatovala za bystřickou radnici Kateřina Škarpichová s tím, že úspěchem byla mimo jiné také výstavba dětského bazénu na tamním koupališti.

„Příští rok se budeme věnovat zejména komplexní revitalizaci Masarykova náměstí, chceme také zateplit Mateřskou školu Sokolská a pokračovat v pracích na zámku v Bystřici pod Hostýnem," dodala Kateřina Škarpichová. Stavební úpravy se na zámku příští rok dotknou bývalé konírny.

Mezi další plány patří například upevnění kamery v lokalitě u vlakového nádraží, stavba kruhového objezdu v jedné z tamních části U Benetkového a vrhnou se i na další opravy místních chodníků.

Školská zařízení, hřiště, sportoviště či chodníky: letošní rok byl plodný i pro město Kroměříž.

„Začátkem srpna započaly stavební práce související s vybudováním multifunkčního hřiště a souběžně aktuálně probíhá výstavba sportovního hřiště v Bílanech. Dokončovací práce by měly proběhnout nejpozději koncem října," objasnila mluvčí radnice Jaroslava Sílešová, pracuje se i na opravě vstupu do radnice a obřadní síně na náměstí, ovšem největší investicí letošního roku byla rozhodně rozsáhlá oprava tamního Domu kultury.

V Chropyni se vedení letos podařilo vykoupit pozemky a plánují první etapu výstavby v lokalitě Zadní díly, které v dalších letech zasíťují a nabídnou případným zájemcům k odkoupení. „Proběhla další etapa regenerací panelových sídlišť, vybudovali jsme brouzdaliště na městském koupališti, opravili jsme několik bytů v domě s pečovatelskou službou a také střechu na Městském kulturním středisku a zakoupili další část kolumbária," jmenovala pár z mnoha letošních investic radnice starostka Věra Sigmundová. Tento rok dokončí opravy místních cest v ulicích Křižní a Závětří, na kterých se aktuálně pracuje, a začnou posilovat bezpečnost. „Chceme zahájit první etapu vybudování kamerového systému v našem městě," míní starostka.

Ovšem tím to nekončí: mezi ulicemi Emila Filly a Podlesí také kompletně vymění most a zahájí realizaci přestavby společenské místnosti v domě s pečovatelskou službou.

„Příští rok pak záleží, co dovolí rozpočet, ale za priority považuji další etapu zasíťování výstaveb rodinných domů, chceme také alespoň částečně vyřešit nevyhovující stav budovy městského úřadu, alespoň tedy odvlhčením sklepa, rekonstrukcí střechy a elektro a vodo-topo rozvodů. Mezi plány řadíme ale i opravy veřejného osvětlení a chceme celkově zlepšit stav chodníků," uzavřela starostka Věra Sigmundová.

Například v Martinicích by chtěli příští rok žádat o dotaci na bezbariérovou úpravu centra obce včetně opravy mostu u základní školy. „V plánu bude i pokračování v opravě školy, tedy hlavně její střechy a plánujeme také vybudování mokřadu," doplnil starosta Pavel Fiurášek.

V Rymicích už pomalu pracují na vybudování cyklostezky.

„První musí být hotové studie ohledně výstavby cyklostezky z Rymic do Holešova. Letos pokračujeme v uzavírání smluv s majiteli dotčených pozemků, jistě ji hojně využijí lidé k tomu, aby se dostali do práce, na úřady či na nákup," vylíčil starosta Martin Bartík.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ