Do konce dubna 2007 vydal stavební odbor v Kroměříži čtyřiadvacet stavebních povolení. Za první čtyři měsíce letošního roku jich bylo o sedm méně. „Myslím, že tento mírný pokles mají na svědomí nejen změny v hypotečních úvěrech, ale i zdražování všeho ostatního,“ domnívá se pracovnice kroměřížského stavebního odboru Lenka Cherynová.

Jak se zdá, lidé zvyšující se úroky hypoték akceptují. „Když někdo potřebuje bydlet, nic jiného mu nezbývá. O výstavbu rodinných domů zájem stále trvá. Když se vyskytne někde parcela, je hned prodaná. Kupují soukromníci i firmy,“ poznamenala Doris Nováková ze stavebního odboru.

Sníženou poptávku po domech či bytech nezaznamenali v kroměřížské realitní kanceláři Zvonek. „O nové byty je velký zájem. Například novostavba v Hulíně vychází finančně zhruba stejně jako stará,“ potvrdila referentka výstavby Martina Čermáková.

Podle ní lidé jsou schopní hypotéky splácet. „Většinou si berou sedmdesátipro­centní, což znamená, že už mají uložené nějaké peníze. V poslední době jsem řešila i tři případy, kdy si klient bral stoprocentní hypotéku,“ vzpomíná referentka.

Ve vztahu k hypotékám nepociťuje snížení zájmu o koupi bytů. „Naopak si myslím, že když se teď blíží ke kolaudaci byty, které mám na starosti, projevuje se o ně jakási druhá vlna zájmu,“ uzavřela Čermáková.

Více čtěte v tištěném vydání Kroměřížského deníku ve středu 14. května