„Během letošního roku jsme zatím v regionu zjistili pětadvacet cyklistů pod vlivem alkoholu. Minulý rok 
jich za stejné období bylo sedmapadesát a předloni padesát," vyčíslila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Může taková statistika podpořit návrh zákona o tom, že by policie v budoucnu cyklistům nižší hladinu alkoholu tolerovala? Těžko říct. Dopravní policisté totiž zároveň letos vyšetřovali už pětasedmdesát nehod, ve kterých figurovali cyklisté, hned sedmnáct z nich pak pilo před jízdou právě alkohol.

„Pro srovnání, minulý rok jsme řešili osmačtyřicet nehod a ve dvaceti případech z nich milovníci kol policistům nadýchali," dodala mluvčí.

Obyvatelé regionu míní, že „jedno orosené" k jízdě na kole občas zkrátka patří, ale všeho s mírou.

„Abych se přiznal, když někam jedu, stavuju se taky na pivo, ale je rozdíl dát si jedno nebo deset, což aplikuje spousta dalších lidí. Pak ještě vyrazí domů za tmy bez světel. Pravidelně se to děje třeba na zahrádce s občerstvením u cyklostezky směrem na Kvasice," říká například osmadvacetiletý Oldřich Husárek z Kroměříže. Připouští ale, že jedno či dvě piva si na kole s kamarády dá.

„Prostě to k tomu patří, určitě bych povolil aspoň minimální hranici. Otázkou ovšem samozřejmě je, kdo toho bude zneužívat," krčí rameny.

S celou rodinou pravidelně na kola vyráží i Kamila Plačková z Kroměříže.

„Bydlím tu asi dva roky a můžu říct, že je tu neskutečný počet cyklostezek. S rodinou si to užíváme, i my si občas nějaké to alkoholické osvěžení dáme. Bohužel Češi často berou místo prstu celou ruku, takže je těžké říct, jestli by šlo povolit nějakou hranici. Neznám ale cyklistu, který si na orosené občas nezajede," usmála se maminka.

Od alkoholu se dá ale při bilancování cyklistické sezony přejít k příznivějším statistikám: potěšující čísla hlásí letos třeba půjčovna kol Českých drah: letos už tam překonali počty z let minulých.

„Ve Zlínském kraji bylo za období od dubna do června zapůjčeno celkem 169 kol, v roce 2015 to bylo 114. Zajímavá budou jistě i čísla za srpen, kdy počasí cyklistům víc přálo," míní mluvčí drah Monika Bezuchová.

Letos byl podle ní o kola zájem opravdu větší: a ti, kteří neradi splývají s davem, mohli a stále mohou využít i půjčovnu koloběžek. Je ale pravda, že ta kroměřížská se netěší takovému zájmu jako například hostýnská.

„Tam si lidé koloběžky půjčí a pak rádi sjíždí z kopce. Každopádně i v Kroměříži si lidé koloběžky půjčují klidně i na celý den nebo jen na dvě tři hodinky. Za měsíc jich k zájemcům zamíří zhruba čtyřicet," vyčíslil provozovatel půjčovny Vojtěch Popovský.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ