Jedním z těch spokojenějších je i Aleš Mlodzik z holešovské videopůjčovny A + M.
„Na zájem zákazníků si nestěžuji, i když je fakt, že je cítit větší dostupnost DVD, která bývají součástí tisku,“ řekl majitel půjčovny.
Podle něj však množství zákazníků ovlivňují peníze a počasí. „Pokud je hezky, tak do půjčovny moc lidí nepřijde. Stejné je to v Holešově i před výplatou,“ posteskl si Mlodzik.

Počet výpůjček bývá nižší například při pěkném počasí, a také před výplatami

S konkurencí si těžkou hlavu ale nedělá. „Člověk musí dělat, jak nejlíp umí. Konkurenci nesleduji, ať si sledují druzí mě,“ objasnil podnikatel.
K méně nadšeným provozovatelům patří Hana Jarošová z Bystřice pod Hostýnem. „Je to čím dál horší a půjčovny krachují. Od dealerů vím, že například v Praze toto odvětví úplně zaniká,“ vyjádřila se majitelka videopůjčovny.

Svým zákazníkům poskytuje občas slevy na výpůjčném, ale i to je podle ní už zbytečné a klesající klientelu to nezachrání.
Příčinu špatné situace vidí v tom, že si lidé načerno vypalují filmy a hlavně mladí si je stahují z internetu. Její slova potvrdil i majitel kroměřížské Videotéky.CZ Marian Šimčík.

„Počet výpůjček dlouhodobě klesá. Zákazníkům poskytuji alespoň množstevní slevy a ceny výpůjčného samozřejmě sleduji u konkurence,“ vyjádřil se Šimčík.

I on vidí hlavní problém ve snadném stahování filmů z internetu a podle něj je na vině velmi nekvalitní ochrana proti jejich pirátskému kopírování.
Nejpočetnějšími zákazníky videopůjčoven jsou školáci a studenti. „Chodím si půjčovat DVD se sci-fi filmy, anebo různými fantasmagoriemi. Mám slevovou kartu, takže mi ceny nijak nevadí,“ svěřila se Markéta Matulová z Fryštáku.

Pro filmy do půjčovny si občas zajde i Tomáš Oral z Kroměříže, kterému ale podle jeho vyjádření vysoké ceny výpůjčného naopak vadí.
Oslovení dospělí půjčovny příliš nenavštěvují. „Nemám čas dívat se na televizi, a proto si nic nepůjčuji. A navíc si myslím, že ceny za půjčení DVD nebo videokazety jsou vysoké,“ řekla Marie Šestáková ze Zdislavic.

K častým návštěvníkům videopůjčoven nepatří ani Jitka Štěrbáková z Kroměříže.
„Když jdu vypůjčit nějaké filmy, tak většinou jen pro dceru nebo syna, když jsou nemocní, aby se nenudili. V tom případě pro mě cena není rozhodující,“ řekla maminka dvou dětí.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika