Zemědělci chtějí společně vyčíslit škody a obrátit se o pomoc na policii

Dobrodruzi navíc zároveň nahánějí zvěř, která přitom v tomto období potřebuje naopak hlavně klid. Velké problémy s piráty na čtyřkolkách mají například v Zemědělském podniku Kvasicko.

„Jezdí nám po různých porostech, čímž způsobují škody. Rozhodli jsme se proto nechat naším agronomem vše vyčíslit a požádáme o pomoc starosty obcí,“ nastínil tamní ředitel Vojtěch Kubík.

Přiznal, že mezi svátky dokonce některé jezdce sami sledovali.

„Do řepky nám v podstatě vyfrézovali kolejnice, takže nám tuto takzvanou kulturní rostlinu zničili. Místo ní teď poroste plevel,“ posteskl si Kubík.

Společně s dalšími družstvy, která trápí stejný nešvar, se hodlá kvasický podnik obrátit také na policii.

„Chceme si ale nejdříve důkladně ověřit, co k tomu bude třeba. Snažíme se také zjistit, komu by ty čtyřkolky mohly patřit,“ podotkl Kubík.

Nemalé problémy způsobují neukáznění jezdci na čtyřkolkách také myslivcům a lesníkům. „Není to s nimi ještě tak hrozné jako s motorkáři, ale brzy je určitě doženou,“ uvedl například hospodář lesní honitby Kostelany Jaroslav Beran.

„Jednou v noci jsem je například viděl jet lesem ve směru od Kudláku. I v tom nejhorším terénu dělali velký nepořádek, stejné je to i nedaleko střelnice na Hvězdě, kde rajtují ve skupinkách,“ upozornil Beran.

Stejné zkušenosti má také hospodář Mysliveckého sdružení Chřibsko Jan Buksa, který často nalézá v honitbě stopy od čtyřkolek.

„Zvěř potřebuje v této době klid a oni ji tím, že nedodržují pravidla a jezdí si, kde chtějí, ruší. Taky přece nepojedu autem na soukromý pozemek, a navíc mimo cestu,“ míní Buksa.

Nejčastěji jsou jezdci k vidění v okolí Zlámanky, Šelešovic, Kostelan nebo Těšnovic. Podle policie však nemusejí poškození zoufat.

„Pokud lidé jezdí na čtyřkolkách v terénu, nevztahuje se na ně zákon o pozemních komunikacích, takže jim nepomůže dopravka. Mohou ale zavolat přímo policisty z obvodního oddělení,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Když navíc jezdci během svého řádění zničí některé plodiny, hrozí jim za jejich jednání trest.

„Je-li škoda nižší, věc se řeší jako přestupek. Z tohoto řízení může pachatel odejít i s patnáctitisícovou pokutou,“ přiblížila Malenovská. Pokud je však hodnota poničeného majetku vyšší, může jít viník až na rok do vězení.