Nová předsedkyně Darina Zdráhalová z Kroměříže má s vedením v Pionýru zkušenosti. V nejužším vedení Pionýra na republikové úrovni pracuje deset let jako místopředsedkyně, řadu let zastává funkci předsedkyně Olomoucko-zlínské krajské organizace.

„Nyní jsem v pozici, kterou jsem si nikdy nedovedla představit a neusilovala jsem o ni. Moje kandidatura je výsledkem dohody a nabízím silný tým, který bude naplňovat výstupy obsahové části jednání,“ řekla těsně před volbou Darina Zdráhalová. Své funkce se ujme 1. listopadu.

„Čeká nás nejistá a turbulentní doba, a proto potřebujeme mít v našich řadách klid, abychom se mohli soustředit na to, co přijde. Darinu považuji za nejlepší volbu a jsem rád, že kandidaturu nabídla. Kombinace funkce předsedy a člověka zodpovědného za nemovitosti je vražedná a dlouhodobě neúnosná,“ vysvětlil dosavadní předseda Dušan Pěchota, proč sám znovu nekandiduje.

Do budoucna se bude z pozice člena Výkonného výboru České rady Pionýra dál starat o pionýrské nemovitosti. Pěchota byl předsedou zvolen loni v listopadu. Kvůli covidové pandemii se tehdy místo dvou set delegátů sešla pouze čtvrtina, a funkční období bylo z tohoto důvodu pouze jednoleté. Příští pionýrské volby se budou konat na podzim 2025.

Pionýr je český spolek dětí, mládeže a dospělých, který vyvíjí veřejně prospěšnou činnost v oblasti neformálního vzdělávání a výchovy dětí a mládeže ve volném čase, zabývá se i osvětovou a charitativní činností. Je zakládajícím členem České rady dětí a mládeže a členem mezinárodní organizace IFM-SEI. Vznikl v lednu 1990 přeměnou z Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.