„Dříve to pořádal rybářský spolek. Letos si vše pod patronát vzalo pár aktivních občanů. Je dobře, když se najde někdo plný elánu připravit takovou akci,“ pochvaluje si místní starosta Antonín Říkovský.

Celkem pětičlenný tým chystal akci již od června a připouští, že se nejednalo o nic jednoduchého. Proč tedy z vlastní vůle věnovali svůj volný čas pro ostatní?

„Chceme v obci zachovávat tradice a dětské rybářské závody, které jsou zároveň rozloučením s prázdninami, se již pomalu onou tradicí stávaly,“ vysvětluje své pohnutky jeden z pořadatelů Lukáš Frkal.

Zatímco dopoledne sedělo okolo rybníka pouze pár dětí bedlivě vyčkávajíc známky pohybu prutu, odpoledne se akce proměnila v pravou zábavu.

Pro potěšení a k občerstvení hrála cimbálová muzika. Děti se vozili vláčkem skrz celou obec a ladem neležel ani skákací hrad.

„Očekáváme, že zhruba 200 lidí přijde,“ shodli se v ranních hodinách na odhadu návštěvnosti jak pořadatelé, tak starosta.

„Jsme zde letos poprvé,“ říká rodinka, která přijela od několik kilometrů vzdáleného Kojetína.

O akci se dozvěděli od babičky, která z Popovic pochází.

„Syn chytá od sedmi ráno. A vydržíme tady až do vyhlášení,“ říká maminka. „Hlavně si chci zachytat,“ odpověděl rybář Tomáš Hýs na dotaz ohledně svých ambicí na úspěch.

Vybrané vstupné, které je však dobrovolné, půjde jako příspěvek do místní mateřské školky. Starosta řekl, že se peníze zřejmě přetaví v hračky.

„Minulé roky šlo vstupné do tělovýchovné jednoty v Ratajích. Tentokrát se pořadatelé rozhodli jinak,“ uvedl Říkovský.

„Rozhodovali jsme se mezi školou a školkou a nakonec vyhráli menší děti,“ řekl Frkal.

„Nesmíme opomenout, že část z výtěžku půjde ještě naší dobré známé, které se bohužel vrátila zpět rakovina a potřebuje finanční prostředky na léčbu,“ dodal druhý z pořadatelů Stanislav Opelík, když si právě odběhl od grilu, na kterém se vedle klobásek připravovali, jak jinak, ryby.

„Vždy před závody nakoupíme asi čtyři desítky kaprů, aby bylo co chytat,“ prozrazuje starosta. Mohli bychom s nadsázkou říct, že koupě ryb je jen kapkou v oné vodní nádrži výdajů na akce. Obec Rataje letos podpoří tuto a podobné akce sumou v souhrnu překračující půl milionu korun.

„Bez obce bychom snad akci ani neuspořádali,“ děkovali pořadatelé nejen za finanční podporu.
Za možnost zachytat si vděčí všem i vítěz nejstarší kategorie Marek Hégr, který na sebe prozradil, že největší chycená ryba za pět let, co se věnuje rybaření, měřila 60 centimetrů.

„Vydržím u vody sedět i hodiny, když to bere,“ dodal. „O prázdninách si sbalí pruty a chytá skoro pořád.

Přes školní rok tak, jak mu dovoluje volný čas,“ potvrdila maminka Anna. Marek si na vybavení dokonce sám vydělává na brigádách nebo šetří z finančních darů, které dostává na narozeniny či svátky. Jak už to bývá, ve starším bratrovi se shlédl i Markův mladší bratr Michal, který se letos do závodů přihlásil a doufá, že jednou taky vyhraje.

V konečném hodnocení byli všichni spokojeni. Děti – závodníci – si odnesly památeční medaile a ti nejlepší si odnesli i poháry, pořadatelé správně odhadli vysokou návštěvnost a lidé si přišli na své, i když přišli třeba jen na pivo. A aby toho nebylo málo. Celou akci oficiálně ukončil ohňostroj, který vykouzlil na nebi nejeden nádherný obrazec.

Autor: Jakub Omelka