Velký nárůst svateb na Kroměřížsku v letošním roce zaznamenala například svatební koordinátorka Blanka Červenáková ze svatební agentury Juliana.

„Letos je velký boom nejen svateb, ale i dětí. Spousta nevěst se vdává v jiném stavu," usmála se koordinátorka.

Největší útlum ve sňatcích byl podle ní v letech 2011 a 2012, pak však ale začaly postupně zase počty stoupat. Dokonce už podle ní neplatí ani květnová pověra. Květen totiž, společně s červnem a zářím, patří mezi nejoblíbenější měsíce pro svatby v tomto roce.

„Tím, že je rok 2015, tak chtěli mít snoubenci v datu pětky," vysvětlila Blanka Červenáková. Nejčastěji se pak podle ní v poslední době snoubenci rozhodují pro venkovní svatby, kde mají zároveň obřad i hostinu. Přibývá také tematických svateb, nevybírají si už třeba jen barvu, do které ji chtějí ladit.

„Měli jsme různá témata jako vintage, rustikální, námořnickou nebo notovou pro ženicha muzikanta. Výzdobu si nevěsty vymazlují. Chtějí různé sladké bary nebo fotokoutky, to dřív nebylo. Nechávají si na tom opravdu záležet," řekla.

Nejneobvyklejší pak byla podle ní určitě svatba uprostřed lesa, mechu a kapradí.

„Byla nejzajímavější a také nejkomplikovanější na přípravu. Vše se dělalo například bez elektřiny. Všechno, a to i třeba obřadní síň, se dělala z klacíků. Také příprava hostiny uprostřed lesa byla dost náročná," zavzpomínala na loňskou svatbu.

Svateb rozhodně neubývá ani v Holešově. Podle tamní matrikářky Jarmily Medkové v roce 2004 evidovali třiašedesát svateb, v loňském roce dokonce 122 obřadů. „Snoubenci se k nám hlásí i z širokého okolí, možná je to díky naší krásné obřadní síni. Je to pro nás potěšující," zhodnotila matrikářka. Naopak ale přibývá počet zápisů o určení otcovství. Napovídá to tomu, že stále více párů žije s dítětem takříkajíc na hromádce bez svatby.

„V roce 2004 bylo pouze třiadvacet zápisů za celý rok, vloni jich bylo třiašedesát," potvrdila Jarmila Medková.

Jako místo svatby lidé v Holešově nejčastěji volí salla terenu holešovského zámku, někdy vyžadují i obřad v prostorách zámecké zahrady. Netradiční jsou pak podle ní svatby na tvrzi v Rymicích nebo letošní svatba u rybníka v Prusinovicích.

„Nejvíce se pak berou páry od pětadvaceti do pětatřiceti let. Poslední dobou ale také přibývá starších párů, které jsou již třeba rozvedené a podobně," informovala.

V Bystřici pod Hostýnem se počet svateb v posledních letech ustálil zhruba na šedesáti ročně. „Zhruba před deseti lety jich bylo ale o něco víc. Od loňska nám ale přibývá svateb, kdy snoubenci už spolu mají dítě nebo děti. Vzrostl také počet žádostí o určení otcovství. Těch je zhruba stejně jako svateb," prozradila zase matrikářka z Bystřice pod Hostýnem Eva Františáková.

Svatbu zatím neplánuje jednatřicetiletá Lenka Zahradníková z Kroměříže. Se svým přítelem je už sedmým rokem.

„Rozhodně nejsme proti svatbám, jen je to dost peněz. Když už bychom totiž svatbu měli mít, chceme, aby to stálo za to. Teď řešíme stavbu domku, pak už bude v plánu svatba," usmála se mladá žena.