Občanské sdružení Vážaňák proto sestavilo petici se změnou návrhu trasy. Jejímž cílem je dosáhnout toho, aby vyústění jihovýchodního obchvatu Kroměříže bylo mezi místní částí Vážany a obcí Jarohněvice.

Už jedenáctého dubna se proto sešli občané z Vážan a jednali se zástupci města. Setkání bylo zorganizováno právě občanským sdružením Vážaňák. Lidé se na něm postavili zcela rozhodně proti obchvatu, přesněji proti jeho vyústění u autobazaru Drábek.

Jak Deníku potvrdil předseda sdružení Vážaňák Emil Sedlařík, pod peticí už je podepsáno sto padesát lidí. „Chystáme se ji odevzdat městu. Trasa obchvatu je totiž nelogická a hlavně nefér vůči obyvatelům nově postavených domů, které v místě stojí. Jejich stavba byla schválena i přesto, že o obchvatu se mluví už několik let," postěžoval si Sedlařík .

Dodal, že se chystají jednat i se starostou Jarohněvic , protože nový plán trasy bude zasahovat i do katastru jeho obce. Zvýší se tam proto provoz a i vzhledem k terénu a velkému převýšení je napojení podle mnohých nebezpečné.

„Rozhodně existuje přehlednější místo, kudy by napojení komunikace mělo vést. Obchvat má být vystavěn především proto, aby z části odlehčil kroměřížské dopravě. Auta teď budou ale jezdit ve Vážanech," vysvětlil Sedlařík.

Podle majitele zmíněného autobazaru Roberta Drábka lidé kvůli trase obchvatu řeší také pokles hodnoty svých nemovitostí a pozemků.

„Budu dělat všechno proto, aby se tato stavba nezapsala do územního rozhodnutí. Jsme schopni podat žalobu a soudit se. Celá kauza začíná být podezřelá. Podle mě jsou za tím peníze, politika a jednání v něčí prospěch," řekl Deníku rozhořčený podnikatel.

S podobným problémem se potýkalo město už v předchozích měsících, kdy se projednávala petice za změnu trasy v oblasti Bagráku. Při těchto schůzích se ale podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny lidé z Vážan k situaci nevyjadřovali.

„Asi před rokem se pořádaly besedy, kde se na toto téma hodně debatovalo a Vážany se nijak nevyjádřily. Až nyní chystají petici a návrh na změnu trasy," okomentoval situaci Zrna.

Zda se vyústění obchvatu posune blíž směrem k Jarohněvicím, zatím ještě není jisté . „Termín zahájení stavebních prací je v nedohlednu, jedná se pouze o plány do budoucna," dodal mluvčí kroměřížské radnice.

Jak poznamenala také kroměřížská radní Blanka Šimůnková, další vývoj situace naznačí dnešní jednání zastupitelstva.

„Rozhodne se, jak se dál bude postupovat. Město zatím žádnou petici neobdrželo. Pokud mě zastupitelstvo zplnomocní, budu jednat s vedením Jarohněvic," uzavřela Šimůnková.

AUTORKOU JE SOŇA LIČKOVÁ