Na gymnáziích v Uherském Hradišti a v Uherském Brodě si už studenti při hodinách dokonce zapisují výklad kantorů, místo perem do sešitů, na vlastním notebooku. Zatím těchto studentů však není většina.

„V naší škole si letos mohou žáci přinést do školy vlastní notebook a používat ho i při výuce. Například v českém jazyce nebo v dějepise se jim notebooky na zapisování výkladu hodí, v matematice či fyzice počítač raději odloží a píší si různé vzorečky perem do sešitu,“ uvedla zástupkyně ředitele Gymnázia Uherské Hradiště Jana Buršová. Zároveň dodala, že tento moderní styl se zatím rozšířil mezi asi patnáct až dvacet procent tamních studentů.

„Kdy je možné notebook použít, to vždy záleží na dohodě s konkrétním učitelem. Ale i oni už počítač často používají, a to třeba při poskytování studijního materiálu žákům anebo zadávání domácích úkolů,“ dodala Buršová. Naprostý zákaz používání počítače platí na hradišťském gymnáziu při tvorbě slohových prací, a to kvůli opravování chyb.

Možnost připojení na internet o přestávkách i ve vyučovacích hodinách mají také studenti Gymnázia Jana Amose Komenského Uherský Brod. „Studenti si notebooky nosili do školy i vloni, takže jsme jim to v některých hodinách povolili. Záleží také na věku, více notebooků se objevuje spíše mezi staršími studenty. Co se týče učitelů, starší generace je proti těmto vymoženostem mírně skeptická, ale záleží na tom, jak se s vyučujícím studenti domluví,“ uvedl ředitel uherskobrodského gymnázia Michal Gergela.

Notebook do školy však nemohou nosit všichni studenti. „Je to podobné jako když přišly mobilní telefony. Taky je neměl zpočátku každý, a tak použití či nepoužití notebooku může být i otázkou sociálního střetu,“ myslí si Dana Stojnová z odboru školství uherskohradišťské radnice.

Podle ní jde moderní technika velice rychle vpřed, proto se notebookům na středních školách nediví. „Ani bych s tím problém neměla. Horší by bylo, kdyby v současné době začaly počítače do školy nosit i děti na základních školách. Tam si myslím, že by měly raději stále zůstat u tužek a sešitů, protože tam počítače výuku příliš neusnadní,“ doplnila Stojnová s tím, že ale nemůžeme vědět, co přijde za pár let.

Notebook si zatím do školy nenosí ani šestnáctiletá Veronika Vlčková z Uherského Hradiště. „U nás ve třídě notebook při hodině nikdo nepoužívá, ale o přestávkách s nimi potkávám pár studentů, kteří je mají s sebou. Připadá mi to jako dobré řešení na dlouhé zápisky,“ myslí si Vlčková.