Například na kroměřížské základní škole Oskol je prý sběr u žáků i rodičů oblíbený.

„Rádi si doma uvolní prostory, připravují se na něj dopředu. Vědí, že jsou pak peníze využity účelně a že se každá koruna pro děti hodí," ujišťuje tamní ředitel Oldřich Gejda.

Starý papír tam školáci nosí dvakrát nebo i třikrát ročně. „Třeba ten poslední byl velmi úspěšný. Naplnili jsme dva kontejnery, vydělalo se tím přes dvanáct tisíc korun," prozradil ředitel.

Získanou částku bude škola čerpat na různé olympiády, soutěže i odměny žákům. „Oceňujeme i nejlepší sběrače a to většinou nějakou sladkostí, podle množství papíru," dodal ředitel s tím, že loni zkoušeli na škole také sběr textilu, který naplánují nejspíš i na příští rok.

Třeba Soňa Ořechovská z Kroměříže nosí se svým synem starý papír do školy pravidelně.

„Naposledy jsme přinesli dvacet kilo. I když synova třída vyhrála, nedostali žádnou odměnu, protože je na prvním stupni. Na druhém stupni ale výherci jezdí třeba na konci roku do aquaparku," pochvaluje si maminka.

To Jana Brožková z Troubek právě na poslední sběr papír přinést nestihla. „Na jaře už něco ale doneseme. Posledně jako třída vybrali šest set kilo papíru. Vítězné třídě se pak z fondu přispěje na nějaký výlet," objasnila další maminka.

Na kroměřížské základní škole Zámoraví shromažďují starý papír dokonce čtyřikrát do roka. Naposledy s ním také tady naplnili celé dva kontejnery.

„Děti za něj odměňujeme různými dárky, od školních potřeb až po sladkosti," řekl Deníku tamní ředitel Miroslav Plaček. Kromě papírů ale zámoravští školáci sbírají i leccos dalšího: elektroodpad, vybité baterie nebo třeba vršky od plastových lahví.

Základní škola v Koryčanech se minulý školní rok zapojila do programu Eko škola, během kterého probíhají právě sběrné akce.

„V současné době papír zrovna sbíráme. Firma nám dodá kontejnery, které si, až je naplníme, zase odvezou," prozradil ředitel koryčanské školy Vlastimil Válka.

Děti také tady odměňují drobnými dárky, výtěžek ze sběru ale podle ředitele není zas až tak velký. „Děláme ho především proto, aby se děti naučili zacházet s druhotnými surovinami. Vysvětlujeme jim, že se materiál následně používá třeba na výrobu novinového papíru," podotkl ředitel.

Právě tento týden se sběr papíru koná i na 1. základní škole v Holešově.

„Děláme ho i pětkrát ročně. Naposledy se vybralo až šedesát tisíc kilogramů papíru," vyčíslila ředitelka holešovské základky Jarmila Růžičková. Vybrané peníze v Holešově ukládají na fond Sdružení rodičů a přátel školy, z něhož následně platí cestovné, odměny na soutěžích, kurzy a školy v přírodě.

„Kromě toho sbíráme také léčivé byliny, především pomerančovou kúru, šípky nebo kaštany. Prodáváme je firmě Léčivé rostliny, i když je pravda, že za to moc velká odměna není," přiznala ředitelka holešovské školy.