„Cílem tohoto záměru je snaha o efektivnější činnost organizace. Zařazením pečovatelské služby pod SSKM ušetříme náklady na provoz, jako je například část personálních nákladů či náklady na právní, ekonomické či IT služby,“ vysvětlil místostarosta Pavel Motyčka.

Ušetření prostředky bude podle něj možné využít na navýšení počtu pečovatelek, který by se měl od ledna 2024 zvýšit až o dva úvazky.

Kroměřížská radnice rozděluje peníze na sociální oblast. Část půjde i na služby pečovatelů.
Kroměřížská radnice podpoří desítky sociálních služeb. Rozděluje 8,4 milionu

Pečovatelská služba Kroměříž sídlí v Nitranské ulici. Od roku 2005 působila na Kroměřížsku jako obecně prospěšná společnost, od roku 2015 je zapsaným ústavem. V roce 2011 se její působnost rozšířila na Tlumačovsko a v roce 2012 i na mikroregion Morkovsko.

Před měsícem správní rada odvolala ředitele Františka Lančíka a na jeho místo zvolila Janu Kutou. „Jejím úkolem nyní bude Pečovatelskou službu Kroměříž na zařazení pod SSKM připravit,“ dodal Motyčka, který je také předsedou správní rady Pečovatelské služby Kroměříž.

Ilustrační foto
Správní rada odvolala ředitele kroměřížské pečovatelské služby

Pečovatelská služba se zaměřuje převážně na poskytování péče v domácnostech klientů. Pečovatelky jim pomáhají s tím, co už s ohledem na svůj věk či zdravotní problémy sami nezvládnou.

„Tedy s osobní hygienou a zajištěním stravy a chodu domácnosti, sociální pracovnice také poskytují klientům i jejich rodinným příslušníkům sociální poradenství,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Kroměřížská pečovatelská služba získala nový vůz.
Kroměřížská pečovatelská služba získala nový vůz. Poslouží k cestám za klienty

Kromě terénních služeb pečovatelská služba klientům nabízí i bezbariérová střediska osobní hygieny v Kroměříži a v Tlumačově. Využívají je hlavně uživatelé, kteří nemají přizpůsobeny podmínky pro zajištění hygieny v domácím prostředí.

Pečovatelská služba Kroměříž má necelé dvě desítky zaměstnanců. Starají se ročně zhruba o 200 klientů, z nichž většina je starších 80 let. Činnost je financována z dotací od ministerstva práce a sociálních věcí, Zlínského kraje, měst a obcí a také úhradami od klientů.

Pečovatelky klientům zajišťují i zprostředkovávají společenský kontakt s ostatními uživateli, kdy se spolu mohou věnovat například stolním hrám, malování či luštění křížovek. „Klienti si mohou půjčit i kompenzační pomůcky – invalidní vozík, chodítko, polohovací postel či WC křeslo,“ vyjmenoval mluvčí radnice Jan Vondrášek.