Původ této pověry sahá až do dob Kristových. Na Velký pátek byl totiž ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí. Ten třináctý z nich byl právě zrádce Jidáš.

Třináctého října roku třináct set sedm pak začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, které nechal mučit, což zapříčilo následný zánik řádu. Následovníci templářů poté považovali pátek třináctého za ďábelské datum.

Ovšem ne každý má z tohoto data strach. Například Anna Polášková ze Střílek na pátek třináctého nevěří.

„Mně se naopak v tento den celkem daří. Pamatuji si, že kdysi na základce jsem si v tento den koupila aktovku. Vydržela mi snad pět let, byla úžasná," dodala s úsměvem Polášková.

Svůj zážitek z toho dne má i Petr Luljak z Dřevohostic.

„Je to magické datum. Ne, že bych na něj tak úplně věřil, ale když se mi něco stane, svedu to na datum. Jednou mi v pátek třináctého ujel vlak v Hradišti a musel jsem čekat na další. Já mám větší strach z pondělí sedmého, to je nebezpečné datum," tvrdí Luljak.

Dnem smůly může být podle Emila Martinky z Horního Němčí i kterýkoli jiný.

„Trochu pověrčivý jsem, protože člověk nikdy neví, co se může stát. Ale víc smůly mě potkává v jiné dny. Osobně žádnou příhodu nemám, ale vzpomínám si, že jeden můj kamarád měl doma jednou strašný nepořádek, všechno na kupě, že to sotva drželo pohromadě. Někdo tehdy strčil do jedné z poliček, z které spadla nějaká věc a tím se spustila neuvěřitelná řetězová reakce a zřítilo se všechno, co v pokoji bylo. Tehdy jsme to svedli na pátek třináctého," vzpomíná mladík.

Pátek třináctého je i názvem filmového hororu, i kvůli tomu jsou proto někteří lidé celý den trochu nervózní.

„Docela tomu věřím. Viděla jsem horor Pátek třináctého a od té doby se bojím. Pak vždy jen čekám, jestli se něco stane," popisuje Barbara Šeďová z Holešova.

Někteří lidé si naopak ani neuvědomí, že tento den je právě dnes.

„Většinou se to dozvím, až mi to někdo řekne, ale pak to zase vypustím. Ne, že bych na to úplně nevěřila, možné to je, ale statisticky je to stejně smolný den jako každý jiný," konstatuje Kamila Baslová ze Vsetína.

Podle ní jsou třeba Američané tímto dnem posedlí. „Slyšela jsem, že v hotelech vynechávají pokoje s číslem třináct nebo dokonce i patra, což je ve výsledku hloupost: vynechají sice číslo, ale ten pokoj tam fyzicky zůstává pořád a vždycky bude třináctý," dodává Baslová.

Tanečník Richard Brňák ze Střílek bere dnešní den jako každý jiný.

„Neprožívám to, je to pro mě normální den. Vzpomínám si ale, že ve škole jsme jednou přišli s výmluvou, že nemůžeme psát písemku, protože je zrovna pátek třináctého," vzpomíná tanečník.

To starosta Kvasic Lubomír Musil sice pověrčivý není, ale podle něj to odůvodnění má.

„Nejsem pověrčivý, ale myslím, že to má něco do sebe a určitě to má nějaký důvod, proč se tento den považuje za nešťastný. Když se pak něco přihodí, lidé si to tímto datem odůvodní," míní kvasický starosta.

Ředitel městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský nepřikládá tomuto dni žádnou váhu.

„Je to takové mystické označení, ale vliv to na mě žádný nemá, někdy zkrátka něco vyjde, jindy zase ne. Je to spíš podvědomě dané," uzavřel Skřebský.

Přehled pátku třináctého

Obecně mají pátek třináctého všechny měsíce začínající nedělí. Nejbližší tak přijde příští rok 13. září 2013.

Další „smolné" pátky:

2013 září, prosinec

2014 červen

2015 únor, březen, listopad

2016 květen

2017 leden, říjen

2018 duben, červenec

2019 září, prosinec

2020 březen, listopad