Zmírnění trestu by však podle Městské policie Zlín nemělo vést ke zvýšení počtu těch, kteří zaparkují na vyhrazeném místě. „Ten zlom už nastal zhruba před třemi roky, kdy se zvýšila pokuta z jednoho tisíce korun na pět tisíc. Do té doby jsme se s tímto přestupkem setkávali prakticky denně. Jakmile se zvýšila sankce, už si na to všichni začali dávat větší pozor. A dnes, kdy už je pokuta i deset tisíc korun, si nemyslím, že by to víc lidi svádělo zaparkovat na těchto místech,“ konstatoval zástupce ředitele strážníků Pavel Janík.

Podobného názoru je i pracovník Asociace pro zdravotně postižené Zlínského kraje Roman Herink. „Sankce jsou vysoké, takže podle mě určitě nedojde k nějakému výraznému zvratu,“ zamyslel se. Přesto několik řidičů už stačilo na svou lehkomyslnost doplatit. „Přesná čísla neevidujeme, ale skutečně několik řidičů přišlo na magistrát odevzdat svůj průkaz z důvodu, že parkovali na místě pro invalidy,“ řekla mluvčí města Zlína Marie Masaříková.

Takovou zkušenost má i Lucie Korbelová z Bělova na Zlínsku, která před čtrnácti dny přišla na půl roku o řidičský průkaz. „Dostala jsem pokutu šest tisíc korun, ale to, že mi zabavili i řidičák, už byl podle mě naprosto nepřiměřený trest. Neudělala jsem to schválně. Místo bylo nepřehledně označené,“ postěžovala si.

Situace je pro ni o to horší, že denně potřebuje jezdit autem. „Mám malé dítě, které každé ráno vozím do Otrokovic do školky. A autobus tam jede jen třikrát za den. A zažádat si o vrácení průkazu můžu až po třech měsících. Takže teď stojím před problémem, jak během té doby mám celou situaci vůbec řešit,“ posteskla si řidička. Novelu zákona tedy velice vítá. „Určitě je to lepší, jen škoda, že to nepřišlo už před těmi čtrnácti dny,“ dodala Korbelová.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE