„Parkovací dům i jeho příslušenství je hotové a může začít sloužit lidem,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům má 137 stání, z toho šest míst je vyhrazeno pro handicapované. „Město očekává, že v letní sezoně parkovací dům využijí turisté a celoročně lidé, kteří dojíždějí do Kroměříže autem za prací. Dům budou užívat i cyklisté, na veřejném prostranství totiž budou stojany pro 35 jízdních kol,“ poznamenal mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Parkovací dům byl od února ve zkušebním provozu. Podle starosty se neobjevil žádný problém, který by bránil v jeho užívání.

Nový parkovací dům v Kroměříží - 14. února 2022
Kroměříž navštívila delegace z Přerova. Zajímala se o nový parkovací dům

Náklady? Téměř sto milionů

Náklady na stavbu parkovacího domu, včetně přípravných prací, činí zhruba 96 milionů korun. Stavěla ho společnost GEMO z Olomouce. Přípravné práce a stavbu loubí, zastřešení veřejného prostranství, obstarala kroměřížská firma VW Wachal.

„Radnice má na parkovací dům slíbenou dotaci asi 51 milionů korun. Parkovací dům budou užívat i cyklisté, na veřejném prostranství totiž jsou stojany pro 35 jízdních kol,“ doplnil mluvčí.

Motorista, který odstaví v parkovacím domě vozidlo na celý den, zaplatí 50 korun. Třicet minut parkování je zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se platí desetikoruna. „Maximální částka za parkovné v parkovacím domě za den je zmíněných 50 korun,“ vysvětlil mluvčí.

Parkovací dům v Kroměříži
Vyhozené peníze? O parkovací dům v Kroměříži je minimální zájem

Nové turistické centrum

Parkovací dům je v provozu od pondělka do neděle nonstop. Parkovné se ale platí jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny je parkování zdarma. Po zaplacení parkovného má řidič 15 minut na odjezd. Ztráta parkovacího lístku je zpoplatněna částkou 500 korun.

O provoz turistického centra nazvaného Informační služby se stará Knihovna Kroměřížska.

„Bude poskytovat základní informační servis pro turisty, kteří zde dostanou mapy města, ale také informace o kulturních akcích v Kroměříži. V budoucnu zde plánujeme i malé výstavy a akce pro veřejnost,“ řekla ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková.

Součástí centra je i veřejný internet, a to na dvou počítačích.

„Zájemci si zde budou moci vypůjčit i dokumenty o Kroměříži a blízkém okolí. K dispozici budou i časopisy a beletrie i koutek pro děti,“ informoval Vondrášek s tím, že centrum má stejně jako parkovací dům i veřejné toalety.

V červnu bude ve zkušebním provozu otevřeno od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.