Vůbec poprvé otevřel parkovací dům na rohu Havlíčkovy a Velehradské ulice v polovině loňského února. Po několika měsících takzvaného zkušebního provozu, během kterého se neobjevil žádný závažný problém, odstartoval v červnu ostrý provoz.

„Od loňského února do konce dubna letošního roku Kroměřížské technické služby (KTS), které parkovací dům spravují, zaznamenaly celkem 22 370 vjezdů do parkovacího domu,“ sdělil Deníku mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Na parkovném pak KTS celkově vybraly přes 412 tisíc korun.

„Většina plateb byla krátkodobá, přes polovinu z nich bylo za parkování do 2,5 hodiny,“ upřesnil mluvčí.

Náklady na stavbu parkovacího domu činily bezmála sto milionů korun. Právě jeho cena a využití bylo v uplynulých letech terčem mnoha debat nejen mezi zastupiteli.

„I když asi polovinu z toho pokryla dotace, jedná se o nákladnou investici, která z rozpočtu města odčerpala významné peníze. Vysokou cenu parkovacího domu jsem kritizoval už jako opoziční zastupitel. Po zhruba roce provozu se navíc ukazuje, že parkovné pomalu ani nepokryje provozní náklady,“ komentoval vytížení parkovacího domu kroměřížský starosta Tomáš Opatrný (ANO).

Podle něj se tak ukazuje, že tato investice nepatří mezi ty, které by Kroměřížané považovali za nejpotřebnější.

„Nové vedení města má jiné priority, například zvelebování léta zanedbávaných sportovišť. Nicméně parkovací dům stojí a my uděláme maximum pro to, aby ho přes turistickou sezonu využívali alespoň návštěvníci města,“ uvedl Opatrný.

Takový byl ostatně záměr bývalého vedení radnice, které avizovalo, že parkovací dům bude sloužit především pro turisty a lidi, kteří do Kroměříže dojíždějí autem za prací. Dům měl navíc ulevit přetíženému centru města.

Prodejna Kauflandu v Kroměříži prochází rekonstrukcí. Červen 2023.
Rekonstrukce Kauflandu v Kroměříži pokračuje. Upravuje se fasáda i parkoviště

„Před výstavbou jsem hovořil o zkušenostech s provozem nových parkovacích domů s několika provozovateli. Většina se shodla, že trvá minimálně rok než si lidé do parkovacího domu najdou cestu,“ uvedl bývalý starosta a současný opoziční zastupitel Jaroslav Němec (JN-Nezávislí) a zároveň reagoval na slova současného starosty.

„Nevím, co znamená, že „parkovné pomalu ani nepokryje provozní náklady“, určitě se nedá průměrovat počet vozů za dané období. Důležité je, jestli počet vozů stoupá, stagnuje nebo klesá. V době kdy jsem na radnici byl, počet vozů stoupal,“ reagoval Němec.

„Druhou otázkou je, zda náklady pokrývají i ITC nebo zda jsou počítány jako služba v jiné kapitole. Čísla aut za uvedené období a doba mi dávají v průměru 45 zaparkovaných denně a to není málo. Je to navíc dalších 45 aut denně, která neparkují v centru města,“ uzavřel Jaroslav Němec.

O parkovacím domě

Parkovací dům má 137 stání, z toho šest míst je vyhrazeno pro handicapované. Za celodenní stání motorista zaplatí 50 korun. Třicet minut parkování je zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se pak platí desetikoruna. Maximální částka za parkovné v parkovacím domě za den je zmíněných 50 korun. Parkovací dům je v provozu od pondělka do neděle nonstop. Parkovné se ale platí jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny je parkování zdarma.

Součástí parkovacího domu je i přilehlé turistické centrum, které poskytuje základní informační servis pro turisty. Součástí centra je i veřejný internet, a to na dvou počítačích. Zájemci si zde také mohou vypůjčit dokumenty o Kroměříži a blízkém okolí.